XIV Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Data publikacji 09.06.2010

W dniach 7 – 9 czerwca br., w Centrum Szkolenia Policji odbył się, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego, XIV Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Poza Zarządem Głównym Polskiego Związku Motorowego, organizatorami Turnieju są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.
  W skład Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turnieju oprócz przedstawicieli PZM weszli także przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji – podinsp. Elżbieta Kołodziejska-Powalska – Kierownik Zakładu Ruchu Drogowego, nadkom. Dariusz Boruszewski – Zastępca KierownikaZRD, podkom. Agnieszka Sałkowska – mł. wykładowca ZRD.
  Organizowanie turnieju ma na celu, m.in. popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów z zakresu ruchu drogowego, propagowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.Podczas finału uczniowie szkół Ponadgimnazjalnych – reprezentanci z 16 województw, uczestniczyli w konkurencjach sprawdzających zarówno wiedzę, jak i umiejętności.
  W pierwszym dniu konkursu, jego uczestnicy przystąpili do testu wiedzy. Zadania testowe dotyczyły przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji.
  Drugi dzień, poświęcony był na sprawdzanie umiejętności z udzielania pierwszej pomocy, jazdy sprawnościowej samochodem i motorowerem. Młodzież zweryfikowała także swoje umiejętności z zakresu obsługi codziennej motoroweru. W ocenianiu poszczególnych konkurencji pomagali nauczyciele policyjni CSP – podkom. Agnieszka Sałkowska, podkom. Sławomir Hołoweńko, mł. asp. Robert Kuchar – Zakład Ruchu Drogowego oraz Katarzyna Konstantynowicz-Adamska z Zakładu Szkoleń Specjalnych.
  Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zakończyło „motoryzacyjne zmagania”.
  W podsumowaniu Turnieju uczestniczył gospodarz obiektu - Komendant CSP Pan insp. Arkadiusz Brzozowski, a także zaproszeni goście, m.in. Pani Beata Bublewicz – Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. BRD, Pan Jacek Zalewski – Dyrektor Departamentu Wydziału Nadzoru i Analiz MSWiA, Pan Andrzej Witkowski – Prezes Polskiego Związku Motorowego, Pan insp. Marek Fidos – Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP, Pani Joanna Flieger – przedstawiciel Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan Romuald Chałas – Prezes ZO PZM w Warszawie, Pan Wojciech Morawski – Wiceprezes ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ochrony Środowiska ZO PZM w Warszawie, Pan Robert Werle – Przewodniczący Głównej Komisji BRD i Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turnieju, Pan Jerzy Berta – Przedstawiciel Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Pan Wojciech Bitner - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.
  Sędzia Główny Turnieju Pan mł. insp. Marek Konkolewski przedstawił wyniki XIV Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego -

Klasyfikacja drużynowa:

I miejsce – Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu;
II miejsce – Zespół Szkół Mechanicznych im. Gen. Wł. Sikorskiego w Kielcach;
III miejsce – Zespół Szkół Technicznych im. M. Drzymały w Poznaniu.

Klasyfikacja indywidualna:

I miejsce – Robert Drabik - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu;
II miejsce – Łukasz Ługowski - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu;
III miejsce – Krzysztof Juskowiak - Zespół Szkół Technicznych im. M. Drzymały w Poznaniu.

Zawodnicy wyróżnieni w poszczególnych konkurencjach:

Znajomość przepisów ruchu drogowego – Jakub Jóźwik;
Znajomość historii motoryzacji – Maciej Ofat;
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy – Tomasz Lech;
Jazda sprawnościowa motorowerem – Łukasz Ługowski;
Jazda sprawnościowa samochodem z wykorzystaniem talerza Stewarta – Krzysztof Juskowiak;
Umiejętność obsługi codziennej motoroweru - Łukasz Ługowski.

Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy!

Hanna Grochowska
Foto Mariusz Mazewski ZTK