Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant ranny w czasie interwencji

Data publikacji 15.12.2009

Policjanci zostali zaatakowani podczas przeprowadzania interwencji domowej. Jeden z nich doznał obrażeń ciała w postaci rany postrzałowej nogi. Na pomoc kolegom ruszyła załoga znajdująca się w najbliższej okolicy. Udzielili pierwszej postrzelonemu policjantowi, zatrzymali sprawców zdarzenia i zabezpieczyli nielegalnie posiadaną przez jednego z nich broń palną… To tylko scenariusz jednej z symulowanych sytuacji na warsztatach metodyczno – szkoleniowych.

Zakładu Interwencji Policyjnych CSP zorganizował kolejne warsztaty metodyczno – szkoleniowe w ramach realizacji założeń Strategii szkolnictwa policyjnego na lata 2007-2009. dla przedstawicieli komend wojewódzkich. Tym razem warsztaty poświęcone zostały problematyce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej funkcjonariuszowi rannemu w trakcie interwencji. Uczestniczyli w nich udział instruktorzy strzelań policyjnych z KWP w Kielcach, Lublinie, Radomiu, Komendy Stołecznej oraz z Ośrodka Szkolenia Policji w Sieradzu. Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni pracownicy Medycznego Studium Zawodowego w Warszawie -trzej ratownicy medyczni - Michał Drożdż, Piotr Stachyra i Jacek Deneka. Ratownicy przekazali uczestnikom zajęć wiele cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy osobom, które odniosły rany postrzałowe oraz innego rodzaju urazy charakterystyczne dla sytuacji interwencyjnych. Pracownicy studium wzięli też udział w symulacji, podczas której zadaniem grupy funkcjonariuszy była ewakuacja rannego w trakcie przeprowadzania interwencji domowej policjanta. Zadania obejmowały udzielenie mu niezbędnej pomocy, a następnie zatrzymanie przebywających w mieszkaniu sprawców. Uczestniczący w symulacji policjanci zmuszeni byli zachować zimną krew, gdyż wyniesienie z miejsca zagrożenia rannego kolegi odbywało się w trakcie, gdy dwóch członków zespołu przez cały czas strzelało w kierunku ukrywających się bandytów. Oprócz zajęć praktycznych poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy, uczestniczący w warsztatach policjanci mogli zapoznać się również z nowoczesnym sprzętem ratowniczym.
W programie zajęć znalazły się także nie mniej emocjonujące strzelania z wykorzystaniem latarek patrolowych, strzelania do ukazujących i poruszających się celów, jak również strzelanie z wykorzystaniem osłon różnej konstrukcji i wysokości. Obserwując uczestników zajęć trudno było oprzeć się wrażeniu, że czas instruktorów, drżących z obawy lub tracących przytomność na samą myśl o udziale w strzelaniach zespołowych i zaawansowanych symulacjach - minął bezpowrotnie.


Grzegorz Winnicki ZIP/Anna Galant
Foto Andrzej Idzikowski

Powrót na górę strony