Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie policyjnych negocjatorów UE w CSP

Data publikacji 09.09.2009

CSP gości policyjnych negocjatorów Unii Europejskiej w ramach projektu ATLAS. Gospodarzem spotkania jest Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. Spotkanie poświęcone jest wypracowaniu jednolitych taktyk działania i szkolenia unijnych negocjatorów.

Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji jest przedstawicielem Polski w ramach projektu ATLAS, w którego skład wchodzą specjalne jednostki interwencyjne Unii Europejskiej. W ramach projektu są organizowane seminaria taktyczne oraz spotkania dowódców, mające na celu wypracowanie jednolitego systemu taktycznego i proceduralnego, obowiązującego w razie różnych zagrożeń terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej. We wrześniu 2006 r. rozpoczęły się, z inicjatywy policji holenderskiej, prace zmierzające do wypracowania jednolitych taktyk działania i szkolenia negocjatorów Unii Europejskiej. Polska jako jeden z trzech krajów odpowiedzialnych za wypracowanie jednolitych rozwiązań negocjacyjnych, współorganizuje właśnie u nas w CSP spotkanie negocjatorów policyjnych Unii Europejskiej, którzy zaprezentują krajowe systemy negocjacji, opiszą zdarzenia w których brali udział oraz systemy szkolenia negocjatorów policyjnych. W spotkaniu omawiane także będzie znaczenie różnic kulturowych, mentalnych oraz sposoby funkcjonowania różnych grup narodowościowych i etnicznych.


HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ NEGOCJACJI POLICYJNYCH
Potrzeba tworzenia profesjonalnych systemów negocjacji policyjnych pojawiła się po tragicznych wydarzeniach podczas Olimpiady w Monachium w 1972 r. Wydarzenia te ujawniły brak przygotowania do bezpiecznego rozwiązywania sytuacji związanych
z zagrożeniem życia i zdrowia obywateli we wszystkich krajach na świecie. Na kanwie tych wydarzeń rozpoczęto tworzenie jednostek antyterrorystycznych oraz dostrzeżono potrzebę szkolenia specjalistów z zakresu negocjacji. Zdobywane przez lata doświadczenia pozwoliły przygotować negocjatorów do prowadzenia rozmów z rożnymi sprawcami. Niezależnie od rozwiązań organizacyjnych, prawnych i strukturalnych wszyscy negocjatorzy pracują według podobnych zasad przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych. Nie zastępują grup szturmowych, ale są równoległą metodą rozwiązywania sytuacji kryzysowych.

Wiedza o negocjacjach jako narzędziu pracy policji pojawiła się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. W polskiej Policji pierwsza etatowa sekcja negocjatorów policyjnych powstała z inicjatywy Pana prof. dr hab. Kuby Jałoszyńskiego – wieloletniego dowódcy jednostki - 1 września 1992 r. w ówczesnej jednostce antyterrorystycznej KSP. Prace nad unormowaniami prawnymi rozpoczęto w 2000 r. Metody i formy pracy negocjatorów policyjnych reguluje zarządzenie nr 4 Komendanta Głównego Policji z 26 marca 2002 r. Aktualnie trwają prace nad nowelizacją ww. aktu prawnego.
W rozumieniu ww. zarządzenia sytuacjami kryzysowymi są:
• wzięcie i przetrzymywanie zakładników,
• zapowiedź popełnienia samobójstwa,
• groźba użycia przez sprawcę broni, niebezpiecznego narzędzia lub materiału w stosunku do osób lub mienia.

 

W przypadku wystąpienia ww. sytuacji, negocjacje prowadzi zespół, który składa się z pięciu negocjatorów, a w przypadku braku możliwości jego wyznaczenia - minimum z trzech negocjatorów. W skład zespołu w zależności od potrzeb powołuje się konsultanta.
O potrzebie użycia zespołu negocjacyjnego decyduje dowódca akcji lub operacji policyjnej, który także podejmuje decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu negocjacji
Negocjatorzy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP biorą udział w realizacjach mających na celu ratowanie życia ludzkiego. Ich praca poprzedzona jest wieloma szkoleniami zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. W tym roku byli szkoleni między innymi przez negocjatorów FBI. Sami również prowadzą szkolenia zarówno dla negocjatorów policyjnych w kraju jaki i dla innych służb. Celem szkoleń w których uczestniczą jest kształcenie umiejętności, poszerzanie wiedzy oraz wymiana doświadczeń.  Celem nadrzędnym jest ochrona życia i zdrowia wszystkich uczestników sytuacji kryzysowych.

Opracowano AG na podstawie  BOA KGP
 

Powrót na górę strony