Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Życie warte jest rozmowy!

Data publikacji 30.11.2023

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbył się wykład pt. „Zachowania samobójcze – zrozumieć, aby zapobiec”, który przeprowadziła dr Halszka Witkowska – suicydolog, wykładowca na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, pomysłodawczyni i koordynatorka inicjatywy „Życie warte jest rozmowy”, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. W trakcie spotkania przekazała podstawową wiedzę z zakresu suicydologii, czyli interdyscyplinarnej nauki zajmującej się samobójstwami, próbami samobójczymi oraz szeroko pojętą autodestruktywnością. Mówiła o przyczynach i mechanizmach, które kierują osobami chcącymi odebrać sobie życie.

Zachowania samobójcze to światowy problem zdrowia publicznego. 700 tysięcy ludzi rocznie umiera w wyniku śmierci samobójczej. W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, natomiast 225 próbuje to zrobić. Światowa Organizacja Zdrowia za cel postawiła sobie obniżenie liczby samobójstw o jedną trzecią do 2030 roku. Zapobieganie zachowaniom samobójczym jest więc wyzwaniem dla całego społeczeństwa oraz służb publicznych, instytucji rządowych, samorządowych i pozarządowych. W Polsce w 2021 roku został wprowadzony w życie Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w ramach Narodowego Programu Zdrowia (na lata 2021-2025), w który Policja jako przedstawiciel służb mundurowych jest bezpośrednio zaangażowana.

Często to właśnie policjanci jako pierwsi rozmawiają z osobami, które chcą odebrać sobie życie. Podejmują wtedy tzw. prenegocjacje, podczas których starają się odwieść osobę od zamachu na swoje życie. Dlatego tak ważne jest, aby policjanci wiedzieli jakie powody pchają ludzi w otchłań śmierci i umieli z tymi osobami rozmawiać.

Dr Halszka Witkowska podczas przeprowadzonego wykładu w naszej szkole wymieniła najczęściej funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy dotyczące samobójstwa oraz powiedziała dlaczego są tak niebezpieczne. Poruszyła kwestię wpływu nowych technologii na wzrost zachowań samobójczych. Odniosła się też do treści listów pożegnalnych, które pozostawiają po sobie samobójcy.  W trakcie wykładu suicydolog szczególny nacisk położyła na to jak ważne jest to, aby w sposób odpowiedzialny i otwarty rozmawiać o tym, dlaczego ktoś chce popełnić samobójstwo. 

Poinformowała uczestników spotkania o tym, gdzie mogą szukać wiedzy na temat tego, jak pomagać i rozmawiać z osobami znajdującymi się w kryzysie www.zwjr.pl oraz www.zapobiegajmysamobojstwom.pl.

Wyładowczyni spotkanie ze słuchaczami zakończyła optymistycznym stwierdzeniem – „Samobójstwo to śmierć, której możemy zapobiec. Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem. Rozmawiajmy!”.

podkom. K. Sitkowska Koordynator Psychologów CSP w Legionowie
asp. Robert Karyś ZDDiP

 

Powrót na górę strony