Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„ZEW NA FRONT…” - KU PAMIĘCI FUNKCJONARIUSZY POLICJI PAŃSTWOWEJ - nowa monografia w zbiorach Centralnej Biblioteki Policyjnej

Data publikacji 09.12.2020

Tegoroczna 100. rocznica Bitwy Warszawskiej to doskonała okazja, by ożywić pamięć o polskich policjantach zaangażowanych w walkę o niepodległość w 1920 r. Z tej okazji Biuro Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji wydało w formie monografii cykl reportaży autorstwa komisarza Komendy Głównej Policji Państwowej Jerzego Biechońskiego. Publikacja ukazała się w symbolicznym nakładzie 100 egzemplarzy. Dwa z nich zostały przekazane do Centralnej Biblioteki Policyjnej.

Seria artykułów ukazała się po raz pierwszy w 1930 r., w 10. rocznicę „Cudu nad Wisłą” na łamach tygodnika policyjnego "Na Posterunku" nr 45/1930 r. Łącznie opublikowano 15 artykułów, które przykuły uwagę czytelników niebanalną tematyką. Było to pierwsze kompleksowe, oparte na dostępnych materiałach źródłowych opracowanie o polskich policjantach walczących z Sowietami. Nowe wydanie książkowe zostało zaprezentowane we współczesnej, przejrzystej formie edytorskiej wzbogaconej okładką oraz zdjęciami archiwalnymi.

Dokument stanowi unikatową kronikę wydarzeń, które rozegrały się podczas wojny polsko-bolszewickiej. Autor, ówczesny kom. Komendy Głównej P.P. Jerzy Biechoński w przystępny sposób opisuje niezłomną, bohaterską postawę i zaangażowanie funkcjonariuszy policji w działania na froncie z okupantem. Zwraca uwagę na trudną sytuację Polski tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. oraz konieczność szybkiego formowania wojsk do walki z wrogami narodu.

Kom. Biechoński wnikliwie analizuje taktykę działań militarnych obu stron konfliktu. Docenia zarówno  rangę i siłę przeciwnika, jak i trud zwycięstwa odniesionego przez Polaków nad Rosjanami. Podkreśla wysoką motywację funkcjonariuszy polskiej policji do czynnego udziału w walce. Definiuje jasno problemy z ustaleniem ich statusu w organizacji ówczesnej struktury wojskowej. Dokument precyzyjnie określa zadania Policji Państwowej w czasie trwającej wojny. Na kartach książki czytelnik odkryje najpierw historię 213. ochotniczego policyjnego pułku piechoty, ochotniczego szwadronu policji konnej, a następnie brawurowe akcje 3. policyjnego szwadronu „Huzarów Śmierci” (Dywizji Jazdy Ochotniczej).

Monografia „Zew na front. W 10. rocznicę zwycięstwa nad Rosją Sowiecką” stanowi cenne źródło wiedzy o historii Polski i Policji. Dynamiczna, ciekawie prowadzona narracja reportaży gwarantuje przyjemną lekturę nie tylko wszystkim pasjonatom Policji Państwowej, lecz także słuchaczom szkół policji oraz młodzieży szkół licealnych.

tekst/fot.: Paulina Ostrowska

„Na Posterunku” - źródło: https://polona.pl/

Powrót na górę strony