Pływaj z głową! - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pływaj z głową!

Data publikacji 06.08.2020

Wakacje, słońce, miłe towarzystwo. Aż chce się wykrzyczeć: IDŹMY DO WODY!!! Niestety jak pokazują tegoroczne statystyki wypoczynek nad akwenem może skończyć się tragicznie. Dlatego też poniżej przedstawiamy podstawowe zasady bezpieczeństwa „pływania z głową”.

Rozwój turystyki, różnorodność sprzętu do uprawiania aktywności w wodzie zachęca do korzystania z tej formy wypoczynku. Jeszcze kilka lat windsurfing uznawany był za sport extremalny a dziś?… . Dziś konstruktorzy sprzętu wodnego ścigają się między sobą kto lepiej wykorzysta prawa fizyki do tego by popłynąć.

Wielu z nas jednak korzystanie z wód ograniczy tylko i wyłącznie do spędzenia wolnego czasu na plaży. Pada wiele apeli ratowników wodnych, znawców problematyki bezpieczeństwa na wodzie o to abyśmy wybierali do kąpieli miejsca strzeżone. Co to oznacza? Czego możemy się w takich miejscach spodziewać? Jak powinniśmy się tam zachowywać?

W polskim przepisach prawnych dotyczących bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą funkcjonują 4 pojęcia: kąpielisko, miejsce wykorzystywane do kąpieli, pływalnia oraz inne obiekty. Nazewnictwo to ma ścisły związek z zapewnieniem przez zarządzającego obszarem wodnym odpowiedniej ilości i rodzaju specjalistycznego sprzętu ratowniczego, jak również, co jest bardzo istotne zatrudnienie odpowiedniej liczby ratowników wodnych oraz odpowiednie oznakowanie wyznaczonego akwenu.

Mało kto wie, że zarówno kąpielisko jak i miejsce wyznaczone do kąpieli skonstruowane musi być zgodnie z przepisami uwzględniając specyfikę akwenu. Zatem czego możemy się tam spodziewać? Każde kąpielisko lub miejsce wyznaczone do kąpieli posiada tzw. strefy. Każda ze stref oddzielona jest od pozostałej części bojami o odpowiednim kolorze.

Wchodząc z plaży do wody od razu znajdujemy się w tzw. strefie dla nie umiejących pływać – tutaj ratownicy wodni gwarantują nam że największa głębokość w tej strefie nie przekroczy 120 cm. Tu powinny kąpać się osoby nie potrafiące pływać, dzieci pod nadzorem osób dorosłych i jeżeli regulamin kąpieliska na to zezwala osoby korzystające z pompowanych urządzeń typu Jednorożec. Ta strefa oddzielona jest od pozostałej części kąpieliska lub miejsca wyznaczonego do kąpieli bojami (koralikami) koloru CZERWONEGO. Dlaczego czerwonego? Bo czerwony kolor kojarzy się z zagrożeniem, niebezpieczeństwem a wręcz krzyczy do nas: STÓJ!!!

Za bojami koloru czerwonego wyznaczającymi nam strefę dla nie umiejących pływać znajduje strefa dla umiejących pływać. W tej strefie głębokość może dochodzić nawet do 4 metrów. Tu wstęp mają tylko osoby, które świetnie radzą sobie w wodzie. Ta część kąpieliska lub miejsca wyznaczonego do kąpieli oddzielona jest od pozostałej części akwenu bojami koloru żółtego. Dla osób pływających w tej strefie oznaczają one: UWAŻAJ a dla żeglarzy i motorowodniaków oznacza akwen wyłączony z ruchu.

Wróćmy jeszcze na chwilę do plaży i strefy dla nie umiejących pływać. W tej strefie, najczęściej na uboczu ratownicy wodni wyznaczają dla naszych najmłodszych uczestników zabaw w wodzie BRODZIK. Brodzik oddziela się od pozostałej części akwenu bojami koloru białego oraz siatką sięgającą do samego dna. W brodziku głębokość nie może przekroczyć 40 cm!!! Oczywiście w brodziku kąpią się najmłodsi pod nadzorem swoich rodziców lub opiekunów. Jest to również miejsca na które ratownicy zwracają szczególną uwagę.

Wyjdźmy zatem na plażę. Co tutaj możemy znaleźć co ma związek z naszym bezpieczeństwem? przy wejściu na plażę rzuca nam się w oczy tablica. Ta tablica zapisana dla większości drobnym drukiem to Regulamin. W większości znajdują się tam zakazy ale też i przydatne wiadomości począwszy od numerów alarmowych, schematu udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wodzie, godziny otwarcia obiektu a co za tym idzie godziny pracy ratowników. Niestety wyniki obserwacji i badań robionych przez ratowników wodnych na plaży mówią jasno: przeciętny uczestnik wypoczynku na plaży spędza ok 2-3 sek. Przed tablicą z regulaminem to 10cio krotnie mniej niż przez tablicą z menu przed budką z fast foodem.

Drugim elementem wyposażenia plaży, który ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa to tablica na której ratownicy po każdym badaniu podają: temperaturę powietrza, temperaturę wody oraz innych aktualnych informacji w szczególności dotyczących nagłych zmian warunków atmosferycznych.

Trzecim elementem wyposażenia kąpieliska lub miejsca wyznaczonego do kąpieli to stanowisko ratownicze. Tu znajduje się sprzęt ratowniczy niebędący indywidualnym wyposażeniem ratownika. To tu znajduje się najczęściej szef grupy ratowników obserwujący kąpiących się i reagujący na każde zagrożenie ale też na naruszenie regulaminu obiektu. Tu znajduje się też apteczka (nie taka samochodowa) apteczka ratowników to w rzeczywistości olbrzymia torba, plecak w której mieszczą się wszystkie środki opatrunkowe, materiały i sprzęt pomocny przy udzielaniu pomocy, specjalne deski ewakuacyjne ale również tlen medyczny dla tych najbardziej potrzebujący.

Sprzęt będący na wyposażeniu ratowników zostawmy do obsługi przez ratowników. To samo dotyczy wiszących na stanowiskach kół ratunkowych i rzutek – tego sprzętu nie dotykamy i się nim nie bawimy. Ten sprzęt jest przygotowany po to aby nieść pomoc osobom potrzebującym.

I wreszcie czwarty element: maszt sygnalizacyjny z wywieszoną flagą odpowiedniego koloru. Oczywiście wyjaśnienia znaczenia koloru flag można zobaczyć w Regulaminie, ale skoro spędzamy tam 2 -3 sek. to może w tum artykule jest miejsce żeby przełamać stereotypy?

Otóż są trzy sytuacje dotyczące masztu sygnalizacyjnego na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli:

 • PIERWSZA – wywieszona jest BIAŁA flaga;
 • DRUGA – wywieszona jest CZERWONA flaga;
 • TRZECIA – BRAK flagi.

BIAŁA FLAGA wywieszana jest przez ratowników pełniących dyżur na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli wtedy, gdy pełnią oni dyżur ratowniczy a panujące warunki zapewniają bezpieczną kąpiel. PRZY WYWIESZONEJ BIAŁEJ FLADZE KĄPIEL JEST DOZWOLONA.

CZERWONA FLAGA wywieszana jest przez ratowników pełniących dyżur na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli wtedy, gdy wystąpi co najmniej jedna z przesłanek:

 • temperatura wody spadnie poniżej 14ºC;
 • widoczność jest ograniczona do 50m;
 • szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
 • występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami;
 • występują silne prądy wsteczne;
 • trwa akcja ratownicza;
 • prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
 • występują chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
 • występują wyładowania atmosferyczne.

PRZY WYWIESZONEJ CZERWONEJ FLADZE KĄPIEL JEST ZABRONIONA!!!

Kluczowym staje się tu słowo kąpiel które dotyczy bezpośredniego wejścia do wody nawet w celu schłodzenia.

Warto zaznaczyć, że przy wywieszonej czerwonej fladze ratownicy nadal pełnią swój dyżur.

BRAK FLAGI  również ma swoje znaczenie. Oznacza bowiem ZAKAZ KĄPIELI i informuje nas, że brak jest dyżuru ratowniczego.

mł. insp. Robert Rodziewicz