Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Strzelania dynamiczne

Data publikacji 10.12.2019

Szkolenie strzeleckie jest niezwykle ważnym zagadnieniem, gdyż bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo fizyczne policjantów oraz bezpieczeństwo osób postronnych. Bezpieczeństwo interweniujących funkcjonariuszy to niezwykle szerokie pojęcie, przy okazji którego należy również podkreślić konieczność stosowania osłon, szczególnie w trakcie działań wymagających użycia broni palnej.

Osłona to miejsce bądź przedmiot, za którą policjant może się schować zwiększając swoje bezpieczeństwo. Jednym z etapów szkolenia strzeleckiego w trakcie którego wykorzystuje się osłony są strzelania dynamiczne. Wykorzystanie osłon polega przede wszystkim na tym, aby schować się za nią wystawiając jak najmniejsza część ciała. Zazwyczaj są to ręce trzymające pistolet i część głowy, aby zapewnić sobie możliwość obserwacji terenu. Takie ustawienie względem osłony oraz wystrzeliwane zza krawędzi pociski uniemożliwiają sprawcy swobodne działanie.

Podczas pościgu za osobą, w sytuacji wymuszającej użycie broni palnej, jeśli sprawca schował się np. za narożnikiem budynku, należy zakładać, iż przestępca mógł ukryć się i oczekuje na pojawienie się policjanta gotowy do ataku. W takiej sytuacji należy mieć na uwadze konieczność sprawdzenia narożnika budynku zachowując odpowiednie zasady taktyki interwencji. Sprawdzenie obszaru znajdującego się poza polem naszego widzenia, czyli np. narożniki pomieszczeń, teren za krawędzią bloku, domu itp. określa się potocznie „krojeniem tortu”, czyli sprawdzaniem terenu poprzez sukcesywne wychylanie się zza osłony.

Korzystanie z osłony zwiększa bezpieczeństwo policjanta w czasie samego strzelania jak również w sytuacji awaryjnej. Funkcjonariusze uczą się we właściwy sposób postępować w przypadku dysfunkcji broni. W pierwszej kolejności należy schować się za osłonę, dokonać kontroli broni, a następnie usunąć awarię. Umiejętności takich nabywają podczas chowania się za wysoką osłoną umożliwiająca strzelanie w postawie stojącej jak również za osłoną niską wymuszającą na policjancie przyjęcie postawy klęczącej.

Często zdarza się, że policjant musi dobiec na miejsce interwencji, wbiec po schodach, gonić przestępcę, lub stosować siłę fizyczną zanim dojdzie do konieczności użycia broni. Wysiłek fizyczny wpływa negatywnie na koordynację ruchową, jak i na precyzje wykonywanych czynności manualnych. Nawet jeśli strzelanie nie jest poprzedzone wysiłkiem fizycznym to w sytuacji stresowej, jaką niewątpliwie jest użycie broni palnej, reakcja organizmu przypomina tą w czasie wysiłku. Dochodzi do przyspieszenia bicia serca, organizm wydziela adrenalinę, noradrenalinę, kortyzol zwane hormonami stresu. Organizm przestawia się  na system „uciekaj lub walcz”. Zgodnie z założeniami strzelań dynamicznych jednym z ich elementów jest wywołanie stanu zmęczenia fizycznego.

Uczestniczy szkolenia przed samym strzelaniem wykonują ugięcia ramion w podporze przodem, muszą dobiec do stanowiska strzeleckiego lub trakcie dobiegu pokonać różnego rodzaju przeszkody. Kolejnym elementem strzelań dynamicznych jest strzelanie idąc do przodu lub cofając się, wówczas, gdy policjant musi zwiększyć dystans, zrobić sobie miejsce, zyskać czas niezbędny do rozpoznania sytuacji, podjęcie decyzji oraz przygotowania broni do strzału. Wszystkie strzelania dynamiczne przeprowadzane się w ograniczonym, określonym przepisami czasie. Po zakończeniu strzelań dynamicznych policjanci wykorzystują nabyte umiejętności w czasie strzelań sytuacyjnych gdzie dochodzi miedzy innymi konieczność pracy w zespole dwuosobowym.

tekst/fot.: asp. sztab. Albert Piórkowski

 

  • Strzelania dynamiczne
    Strzelania dynamiczne
  • Strzelania dynamiczne
    Strzelania dynamiczne
  • Strzelania dynamiczne
    Strzelania dynamiczne
Powrót na górę strony