Wykładowcy z Zakładu Ruchu Drogowego udzielili pomocy policjantom drogówki na służbie

Data publikacji 15.07.2019

Nauczyciele policyjni Centrum Szkolenia Policji w Legionowie pamiętają o swoich podopiecznych również po opuszczeniu przez nich murów szkoły. Funkcjonariusze z komórek organizacyjnych Policji właściwych do spraw ruchu drogowego, w sprawach trudnych zawsze mogą liczyć na wsparcie od doświadczonej kadry.

Tak było w przypadku kontroli z 5 lipca 2019 r. prowadzonej przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, którzy w ramach swoich uprawnień uzyskanych podczas szkoleń realizowanych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, prowadzili kontrolę pojazdu ciężarowego. W jej trakcie okazało się, że urządzenie rejestrujące czas pracy kierowcy (tachograf) zainstalowane w ciężarówce wskazywało realizowany przez kierowcę od ponad 7 godzin odpoczynek dzienny w nieporuszającym się aucie. Po konsultacjach, między innymi z nauczycielami z Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji oraz zweryfikowaniu na miejscu sposobu działania urządzenia rejestrującego, posiadając swoje podejrzenia policjanci skorzystali z możliwości jaką w obecnym stanie prawnym daje ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i skierowali pojazd na oględziny do serwisu tachografów. Ze względu na fakt, iż kierujący kontrolowanym pojazdem stosował bardzo zaawansowane urządzenie do fałszowania zapisu danych, nie mogło ono zostać ujawnione w trakcie oględzin pojazdu. Dzięki determinacji policjantów oraz stałemu kontaktowi z wykładowcami CSP, dysponującymi specjalistyczną wiedzą również w zakresie nowinek technicznych w transporcie drogowym, udało się zakończyć kontrolę drogową potwierdzając oszustwo kierującego.

Proceder związany z fałszowaniem zapisów urządzeń rejestrujących trwa od momentu wprowadzenia obowiązku montowania tachografów w pojazdach ciężarowych i autobusach. Przedsiębiorcy i kierowcy co rusz obmyślają nowe sposoby obejścia zabezpieczeń. Były już wyłączniki, przykładane magnesy neodymowe wytwarzające silne pole elekromagnetyczne zakłócające pracę, po rozwiązania związane ze zmianą oprogramowania tachografu. Właśnie ze względu na plagę oszustw i manipulacji odpowiedzią Komisji Europejskiej jest wprowadzenie tzw. inteligentnych tachografów. Kreatywność korzystających z tych urządzeń nie zna jednak granic, więc spodziewać się możemy kolejnych prób ingerencji, czego przykładem może być przytoczona kontrola.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie cały czas stara się podnosić jakość procesu szkolenia policjantów i pracowników Policji, również poprzez rozwijanie współpracy międzynarodowej z instytucjami i formacjami mundurowymi innych państw. Taka wymiana doświadczeń między funkcjonariuszami w ramach przedsięwzięć o charakterze metodyczno – szkoleniowym to doskonała okazja do poznania dobrych praktyk i rozwiązań, które funkcjonują w innych krajach. To właśnie dzięki tak wysokiemu poziomowi szkoleń realizowanych w CSP oraz możliwości skorzystania przez policjantów drogówki, również w trakcie codziennej służby, z wiedzy teoretycznej i praktycznej kadry Zakładu Ruchu Drogowego, istnieje możliwość skutecznej walki z nieuczciwymi przewoźnikami i kierowcami.

Szczegółowe informacje na temat przedstawionej kontroli drogowej wraz ze zdjęciami znajdują się na stronie internetowej KWP Łódź – dostępne tutaj oraz w portalu informacyjnym TVN24 – tutaj.

Tekst: sierż. szt. Bartosz Wiatrowski/ZRD