Fizyka, chemia i …poligon - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fizyka, chemia i …poligon

Data publikacji 12.05.2015

Zbliża się półmetek „Kursu specjalistycznego w zakresie samodzielnego prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych”. Od 20 kwietnia 19 policjantów i żołnierz Żandarmerii Wojskowej uczestniczą w jednym z najtrudniejszych kursów realizowanych w Centrum Szkolenia Policji.

     Zajęcia z fizyki, chemii czy elektrotechniki w szkole policyjnej to naprawdę rzadkość lecz nie na tym kursie. Po dwóch tygodniach teorii rozpoczęły się na kursie zajęcia poligonowe. Tu zdobytą wiedzę teoretyczną trzeba wykorzystać w sposób praktyczny a przede wszystkim bezpieczny. To na poligonach jest czas, by wypróbować i wykorzystać wszelkie możliwe sposoby neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych w tym tzw. improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED – Improvised Explosive Device). To na poligonach jest czas aby poznać zasadę działania i skuteczność urządzeń do neutralizacji. To wreszcie tu demonstrowana jest siła i zasięg rażenia wszelkich materiałów wybuchowych oraz ich oddziaływanie na obiekty.

     W proces dydaktyczny zaangażowani zostali instruktorzy minerstwa i pirotechniki z zespołów minersko-pirotechnicznych komend wojewódzkich Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzięki ich zaangażowaniu stale podnoszony jest stopień trudności realizowanych zajęć, a ćwiczenia i założenia do zadań wynikają z doświadczenia zawodowego instruktorów.

mł. insp. Robert Rodziewicz Kierownik ZSS

zdj. Mariusz Mazewski ZSS