Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 05.04.2007

Europejskie doświadczenia w zakresie działalności interwencyjnej Policji - to drugi projekt twinningowy realizowany przy współpracy z Policją francuską. Od lutego 50 polskich policjantów wymieniało wiedzę i doświadczenia z kolegami z Francji. Dzisiaj nastąpiło uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu. Były miłe słowa uznania dla Policji polskiej, które padły ze strony francuskich gości, certyfikaty dla uczestników projektu i obustronna deklaracja współpracy na rzecz podnoszenia stanu bezpieczeństwa europejskiego.

Projekty twinningowe realizowane są przez polską Policję od 1998 roku. W sumie było ich osiem. Europejskie doświadczenia w zakresie działalności interwencyjnej Policji - to drugi projekt twinningowy realizowany przy współpracy z Policją francuską. Przypomnijmy, że owocem pierwszego projektu z Francuzami był system AFIS, bez którego dzisiaj nie wyobrażalibyśmy sobie naszej pracy.

 

Szkolenie w ramach projektu twinningowego realizowanego przy współpracy Policji polskiej i francuskiej rozpoczęło się w lutym. Koordynatorem Projektu z ramienia MSWiA jest p. E. Sidorkiewicz. Beneficjentem przedsięwzięcia - Komendant Główny Policji. Liderem Projektu ze strony polskiej jest nadkom. R. Batkowski, natomiast Policyjnym Koordynatorem, a zarazem organizatorem przedsięwzięcia na terenie CSP - kom.T.  Maczuga. Policyjnym Koordynatorem Projektu ze strony francuskiej jest komisarz Dominiqe Perigord. Główny cel projektu to wymiana policyjnych doświadczeń w zakresie działalności interwencyjnej i wykorzystanie tych najlepszych i sprawdzonych w praktyce. Trzy kolejne spotkania w ramach projektu  w CSP, miały charakter nie tylko wykładów, ale również seminariów i ćwiczeń praktycznych na hali sportowej, w symulatorniach i na motodromie. Uczestnicy – 50 policjantów z terenu całego kraju, ale również przedstawiciele Szkół Policyjnych, wybranych Biur KGP oraz przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej - zajmowali się nie tylko taktykami i technikami interwencji, ale również bezpieczeństwem osobistym policjanta, ale przede wszystkim sprawami istotnymi dla obywatela: czasem i sposobem przeprowadzania interwencji policyjnych oraz ich skutecznością. Dzięki zebranym doświadczeniom od ekspertów francuskich, brytyjskich i holenderskich oraz doświadczonych policjantów z terenu, możliwe będzie podniesienie poziomu szkolenia polskich policjantów, a także eliminowanie uchybień związanych z niewłaściwym podejmowaniem interwencji. Nie bez przyczyny projekt ten jest realizowany na terenie szkoły policyjnej. CSP jest zainteresowane wymianą doświadczeń najlepszych policjantów w kraju, ale też chętnie korzysta z wiedzy i umiejętności policjantów europejskich, dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i metodami pracy. Dzięki tej wiedzy, będą powstawały nowe programy szkoleń spełniające oczekiwania w tym zakresie: policjantów, ich przełożonych, ale przede wszystkim - społeczeństwa na rzecz, którego pełnimy służbę.
Już podczas pierwszego spotkania policjanci polscy, mieli możliwość zetknięcia się z serią wykładów policyjnych ekspertów francuskich, którzy wykazywali istotne różnice między rozwiązywaniem problemów związanych z podejmowaniem interwencji o charakterze prewencyjnym u siebie i u nas. Kolejne, marcowe spotkanie miało charakter praktycznych ćwiczeń. Rozpoczęły się od intensywnej zaprawy w terenie, następnie policjanci zapoznali się z technikami i programem szkolenia policjantów z Francji w zakresie posługiwania się pałką wielofunkcyjną. Dokonano też prezentacji sprzętu, jaki znajduje się na wyposażeniu francuskiej Policji oraz analizowano filmy operacyjne z interwencji i akcji policyjnych z Francji. Interesujące okazały się porównania przepisów, sprzętu oraz taktyki działania francuskich i polskich policjantów.  Szczególną uwagę zwracano na bezpieczeństwo podczas działań zarówno policjantów, jak i osób postronnych. Wiele emocji wywołało strzelanie z broni używanej przez policjantów francuskich: krótkiej (SIG SAUER SP 2022), maszynowej (Beretta 12 SD 9 mm Para) oraz ze strzelby gładkolufowej (REMINGTON). Policjanci z Francji zademonstrowali również granatniki (COUGAR i CHOUKA) i granaty używane w czasie tłumienia zamieszek. Przedstawiciele firmy UMO zademonstrowali używany we Francji środek przymusu bezpośredniego flash ball (krótki pistolet, wyrzucający gumowe okrągłe naboje wielkości piłek tenisowych służący do obezwładniania) oraz paralizator elektryczny TASER. Chętni uczestnicy szkolenia mogli na „własnej skórze” sprawdzić jego efekt. Owocną we wnioski dyskusję wywołał obecny na zajęciach Zastępca Komendanta Wojewódzkiego nadkom. Rafał Batkowski. Policjanci dzielili się doświadczeniami i problemami, z jakimi spotykają się w codziennej służbie, proponując przy tym wiele ciekawych rozwiązań. W trzecim spotkaniu, które przypadło w ostatnich dniach, oprócz francuskich policjantów swoimi doświadczeniami dzielili się również policjanci z Wielkiej Brytanii i Holandii.
 Realizacja projektu dobiegła końca. Dzisiaj, miało miejsce uroczyste jego podsumowanie i zakończenie. Do CSP przybyli przedstawiciele Komendy Głównej Polskiej Policji w osobach Zastępcy Komendanta Głównego Policji insp. S. Gutowskiego, oraz Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego insp. M. Czeszejko-Sochackiego, lider projektu, obecny zastępca Komendanta Mazowieckiej Policji kom. R. Batkowski, ale również Dyrektor DCSP generał Hubert Weigel, Oficer Łącznikowy Francuskiej Policji przy Ambasadzie Francji w Polsce p. Natalie Auvrey lider projektu strony francuskiej Dominiqe Perigord i eksperci Jean-Luc Dembowiak,  Philippe Tireloque i Jacqes Famechon. Pozytywnie podsumowano założenia projektu, które odtąd kaskadowo będą przekazywane przez uczestników legionowskiego spotkania swoim kolegom w jednostkach terenowych. Policjantom wręczono certyfikaty ukończenia tego szczególnego szkolenia. Na koniec Oficer Łącznikowy p. Natalie Auvrey zaprosiła kierownictwo i policjantów biorących udział w projekcie do ambasady na uroczysty koktajl przygotowany z okazji zakończenia projektu.

    
   
 

Anna Galant, rzecznik CSP

zdjęcia Marzena Ziemak ZTK

 

 

 

Powrót na górę strony