Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.12.2006

W ostatni weekend odbyło się ostatnie spotkanie seminaryjne w ramach projektu „Bezpieczny Wolontariusz”. Ponad dwa miesiące temu przystąpiliśmy do realizacji pierwszego spotkania młodych ludzi zaangażowanych w pracę społeczną. Warsztaty, seminaria, zajęcia praktyczne i dziesiątki osób w nich uczestniczących. Wszystko to z myślą, o ich bezpieczeństwie. 

W pierwszy grudniowy weekend gościliśmy kolejną grupę wolontariuszy struktur ratowniczych PCK, WOPR, Komendy Hufca ZHP, przedstawicieli MOSiR, Kuratoriów Oświaty, Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy. Tym razem wykłady poruszały problematykę uzależnień od narkotyków i bezpośredniego zagrożenia, jakie stanowią sekty. Zajęcia prowadzili policjanci z Komendy Stołecznej i z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

zdjęcie Drugi dzień seminarium został poświęcony zagadnieniom związanym z terroryzmem. Zaprezentowano skutki, jakie niesie za sobą kontakt z materiałami wybuchowymi, przekazano uczestnikom najważniejsze informacje jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach oraz jak postępować w przypadku podejrzenia podłożenia ładunku wybuchowego.
 
zdjęcie Po części teoretycznej, jak zawsze - przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne z zakresu podstaw pierwszej pomocy. Dużym doświadczeniem wykazały się osoby pracujące w sektorze ratownictwa, które chętnie korygowały błędy i dzieliły się swoimi doświadczeniami na temat ratowania ludzkiego życia. To seminarium było ostatnim w tym roku spotkaniem z cyklu programu rządowego opracowanego w celu podniesienia bezpieczeństwa wolontariuszy. W trakcie czterech edycji spotkań uczestnicy mieli możliwość poznać rodzaje zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się podczas wykonywania swojej pracy, ale dowiedzieć się, jakimi sposobami można im skutecznie zaradzić. Policjanci z Belgii i Niemiec przekonywali do współpracy z Policją w czasie trwania imprez masowych, ale równie klęsk żywiołowych. Wspierali się przy tym własnymi, sprawdzonymi doświadczeniami. Jedynie wspólne, integralne działania służb porządkowych i społecznych mogą przynieść oczekiwane efekty w sytuacjach nie przewidzianych, nagłych, ale przede wszystkich niosących zagrożenie człowiekowi. Dlatego tak ważne jest zrozumienie tego problemu nie tylko przez wolontariuszy, ale również przez policjantów, którzy w czasie zajęć mogli też przekonać się, że współpraca z wolontariuszami niesie obopólną korzyść.
 
zdjęcie Policjanci starali się przekazać młodym ludziom jak należy prawidłowo postępować w przypadku podejrzenia podłożenia ładunku wybuchowego oraz jak można się skutecznie obronić stosując techniki samoobrony. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne z ratownictwa medycznego, gdzie pod okiem ratowników mogliśmy się wszyscy wiele nauczyć.

Przekazując wolontariuszom swoją wiedzę o narkotykach, sektach, terroryźmie pragniemy wszyscy, aby ich szczytna praca na rzecz społeczeństwa, przynosiła im nie tylko satysfakcję i zadowolenie z tego, co ofiarują innym, ale była dla nich przede wszystkim bezpieczna.

podinsp. Anna Galant, rzecznik CSP
Powrót na górę strony