Wydarzyło się w drodze na zajęcia - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wydarzyło się w drodze na zajęcia

Data publikacji 26.11.2009

Słuchacze kursu specjalistycznego ruchu drogowego CSP w drodze na zajęcia zatrzymali grupę sprawców kradzieży przewodów telekomunikacyjnych. Za ich godną postawę Komendant CSP wystosował listy gratulacyjne do jednostek w których odbywają służbę.

Policjanci mówią o sobie że „albo się ma to coś albo nie”. To „coś” to nieprzypadkowość wybranego zawodu i pasja z jaką się go wykonuje. To pewnego rodzaju misja do spełnienia i nieustępliwość, która powoduje, że policjantem się jest zawsze. O posiadaniu tego „zawodowego bakcyla” można mówić w odniesieniu do naszych słuchaczy kursu ruchu drogowego, którzy będąc na szkoleniu nie odesłali go na czasowy odpoczynek a przeciwnie, czują swój policyjny obowiązek nawet będąc w odległej przecież od miejsca swojej służby miejscowości.


Rzecz miała miejsce wczoraj. Było trochę po godzinie 9.00 rano, kiedy z CSP wyruszył autokar wiozący słuchaczy na zajęcia z techniki samochodowej do Wyszkowa. Tuż przed rondem zegrzyńskim, w kompleksie leśnym po prawej stronie drogi któryś ze słuchaczy zauważył grupę mężczyzn zaciekle kopiących i wyciągających coś na powierzchnię ziemi. Słuchacze ruchu drogowego nie są przecież nowicjuszami w służbie a chyba wszystkie policyjne jednostki w kraju mają podobne problemy z kradzieżami przewodów telekomunikacyjnych  – więc wszystko było jasne: kradzież kabli mieli „jak na dłoni”. Zatrzymali autokar, z którego wybiegło kilku słuchaczy. St. sierżant Przemysław Wyrozębski wraz z sierż. Pawłem Jarnot skierowali się w stronę mężczyzny trzymającego na ramieniu worek. Mężczyzna ten na ich widok odrzucił worek i rzucił się do ucieczki. Po około 20 metrach został zatrzymany. Okazał się nim mieszkaniec Zegrza, który w porzuconym worku miał przygotowany pocięty już na kawałki przewód telekomunikacyjny. Policjanci usłyszeli „znaną melodię”: że pocięte przewody znalazł w lesie i postanowił je zabrać… Inni słuchacze - st. sierż Maciej Romanik, sierż. Paweł Miś i sierż. Marcin Bienias - zajęli się pozostałą trójką mężczyzn, którzy byli pochłonięci wydobywaniem przewodów. Są oni mieszkańcami Legionowa, Wieliszewa i Wyszkowa. Najpierw próbowali funkcjonariuszy wprowadzić w błąd podając, że są pracownikami firmy (tu padła nawet jej nazwa) i wykonują na jej zlecenie roboty, chwilę potem zmienili zdanie przyznając się do kradzieży przewodów. Słuchacze skontaktowali się z miejscowym Komisariatem Policji w Nieporęcie, któremu przekazano sprawę. Po tym, jak zjawiła się załoga z Nieporętu, autokar ze słuchaczami – nieco spóźniony – mógł ruszyć na zajęcia.
Nie po raz pierwszy słuchacze CSP reagują taką postawą. W wielu przypadkach podejmują samodzielne interwencje, chroniąc ludzi przed zuchwałością chuliganów, jak teraz - zatrzymując sprawców przestępstw, ratują ludzkie życie udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych. Dodać należy, że wszyscy tu wymienieni policjanci to słuchacze kursu o symbolu RD-7/09, którzy na szkoleniu w Centrum przebywają od początku września a dokładnie jutro tj. 27 listopada będą mieli uroczystość jego zakończenia. I już z pewnością są myślami są przy swoich bliskich. Jednak nie zawahali się podjąć i prawidłowo przeprowadzić policyjne czynności by uchronić lokalnych mieszkańców przed kłopotami łączącymi się z utratą możliwości telefonicznych połączeń. My, jako policyjna szkoła jesteśmy z nich dumni. Komendant CSP wystosował listy gratulacyjne do komendantów jednostek terenowych w których pełnią służbę wymienione osoby.

 

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski