Nienawiść źródłem przestępstwa - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nienawiść źródłem przestępstwa

Data publikacji 09.11.2009

Dobiegł końca kurs specjalistyczny w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępstw popełnianych z nienawiści. Osiemnastu jego absolwentów będzie szkoliło policjantów w terenie jak zapobiegać i skutecznie zwalczać tego typu przestępczość.

Szkolenia takie będą odbywać się regularnie w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego na terenie całego kraju. Będą one również prowadzone w naszej szkole w ramach kursów specjalistycznych. Przez tydzień Pełnomocnicy Komendantów Wojewódzkich Policji ds. Ochrony Praw Człowieka wraz z przedstawicielami tych komend uczestniczyli w pierwszym takim szkoleniu. Wzięli w nim również udział reprezentanci Centrum: podinsp. Marzena Sady, która pełni w naszej szkole funkcję Pełnomocnika Komendanta ds. Ochrony Praw Człowieka, oraz dwoje dydaktyków z Wydziału Komunikacji Społecznej, którzy na co dzień realizują problematykę z zakresu etyki zawodowej. Uczestnicy pierwszej edycji to policjanci, którzy w przyszłości na terenie swoich jednostek będą prowadzili szkolenia w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw których motywem popełnienia była nienawiść. Może znaleźć ona swoje podłoże w różnego rodzaju uprzedzeniach, rasizmie, dyskryminacji, anytsemityźmie, ksenofobii czy zwyczajnej ludzkiej nietolerancji. Pierwsza edycja szkolenia została zorganizowana przez CSP przy współpracy z Komendą Główną Policji. Zajęcia prowadził podinsp. Marcin Wydra będący Pełnomocnikiem Komendanta Głównego ds. Ochrony Praw Człowieka. Wykładowcami tej problematyki było również troje zaproszonych gości z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) oraz kom. Roman Rauhut – ze Szkoły Policji w Pile, który pełni tam funkcję Pełnomocnika Komendanta ds. Ochrony Praw Człowieka.

 

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK