Legionowskie święto

Data publikacji 30.05.2009

Powodów do niego nie brakuje: 90 rocznica nadania naszemu miastu nazwy, 10 rocznica powstania Powiatu Legionowo i 30 rocznica obchodów Dni Legionowa. Wielkie świętowanie legionowian odbyło się w Centrum Szkolenia Policji.

Nie pierwszy to raz, kiedy CSP gości mieszkańców naszego miasta. Bramy naszej szkoły otworzyły się przed nimi już wiele lat temu. Cieszymy się faktem, że XXX edycja „Dni Legionowa” odbywa się właśnie na naszym terenie. Tegorocznym obchodom towarzyszył szereg imprez, które miały miejsce zarówno w Centrum jak też rozpoczynały się w różnych miejscach miasta, a swój koniec znajdowały również u nas. Tak było w przypadku starych samochodów i motocykli, których dostojny przejazd ulicami miasta mogli zobaczyć również i ci legionowianie, którzy nie przyszli do Centrum. Oferta atrakcji dla mieszkańców Legionowa przygotowana zarówno przez Urząd Miasta Legionowo jak i Pana Marka Krakowiaka - organizatora „Dni Wiatru”, była bardzo bogata: występy sceniczne, szereg stoisk promujących nasze miasto, które organizatorzy trafnie określili „Legionowo w miniaturze”, pokazy policyjne, motoryzacyjne, lotnicze. Z tej samej okazji zorganizowane zostało wielkie przedsięwzięcie nazwane „Dniami wiatru”, a w nim - zawody balonowe „Burzyński Cup” i zawody paralotniarskie „Paska cup” . Ale nie jedynie. Oprócz zawodów w ramach „Dni Wiatru” przygotowano szereg dodatkowych atrakcji jak zawody latawców i modeli samochodowych dla dzieci, podniebne pokazy lotniarzy i motolotniarzy, skoczków spadochronowych, a także rajd pojazdów klasycznych czy zlot starych zlot starych motocykli z legionowską Podkową na czele. Wiedzieliśmy o tym, że „dni Wiatru” nawiązują do tradycji Legionowskich związanych z powrotem balonów nad nasze miasto, toteż uważnie śledziliśmy prognozy pogody. Jeszcze w piątkowy wieczór co ciekawsi mogli zobaczyć prezentację tych niesamowitych statków powietrznych na terenie Legionowa, jednak w sobotni ranek okazało się, że siła wiatru nie pozwala zawodnikom na starty. Wystartowali natomiast paralotniarze. Po południu na terenie Centrum zaczęli pojawiać się mieszkańcy Legionowa. Niestety, mimo gorących życzeń dobrej pogody, nie rozpieszczała nas ona tej soboty. Kaprysiła wyjątkowo. Jednak mimo tego nastroje wszystkim dopisały. Powoli, aczkolwiek z małymi przesunięciami realizowaliśmy kolejne punkty przewidzianego programu. Praktycznie w każdym miejscu naszej szkoły działo się coś ciekawego. I nie sposób wymienić wszystkiego, wykonawców którzy przez cały czas ze sceny zabawiali publiczność oraz licznych przedsięwzięć towarzyszących. Nawet amatorzy szachów mogli znaleźć coś ciekawego dla siebie. My również przygotowaliśmy dla publiczności pokazy motocyklistów, tresurę psów służbowych i policyjnych interwencji. W sprzyjającej chwili nad CSP pojawili się moto i paralotniarze i samoloty PIPER CUB   J3-C65 i SKYBOLT 300 SP-YMS z pokazami. Balony mogły wystartować do pierwszej konkurencji dopiero po godzinie 18.00 jednak trasy ich przelotów musiały zostać zmienione, tak więc nie mogliśmy ich podziwiać. A potem scenę zajęły gwiazdy wieczoru: Shazza, Pawłeł Kukiz i Piersi oraz i Budka Suflera, które wynagrodziły nam grymasy pogody. Całość imprezy zakończył jak zawsze urzekający pokaz sztucznych ogni.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Piotr Maciejczak, ZKS