Współpraca z Sekcją Narodową Cypru rozpoczęta - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca z Sekcją Narodową Cypru rozpoczęta

Data publikacji 03.04.2009

Region IPA Legionowo nawiązał współpracę z regionem Famagusta. Delegacja 4 osób poleciała na wyspę, by porozmawiać o warunkach wymiany pomiędzy regionami. Wśród osób goszczących na Cyprze oprócz przewodniczącego regionu – Agnieszki Hamelusz, skarbnika – Magdaleny Błażejak był również prezydent sekcji polskiej – Arkadiusz Skrzypczak – jednocześnie członek zarządu regionu IPA Legionowo. Spotkanie z przewodniczącym regionu Famagusta Georgem Dimitriou zakończyło się sukcesem.

Podczas pięciodniowego pobytu polska delegacja odwiedziła kilka regionów IPA na Cyprze. Oficjalne spotkania przekonały, że policjanci z Cypru są bardzo przyjaźni i chcą nawiązać szerszą współpracę. W programie znalazły się oficjalne wizyty w komendzie głównej Policji w Nikozji, jedynej na Cyprze Akademii Policyjnej. Zwiedziliśmy również Muzeum Policji. Nie obyło się tradycyjnie bez spacerów ulicami cypryjskich miast. Cypryjczycy pokazali nam wiele miejsc związanych z tragiczną wojną z Turkami. Do teraz niektóre miasta są podzielone i przy przekraczaniu "granicy" trzeba legitymować się paszportem. Dowiedzieliśmy się, że do dziś 1600 osób uznaje się za zaginione. Zobaczyliśmy również opuszczone domy i zniszczone ziejące pustką hotele po tureckiej stronie Cypru.

W Limassol Polaków podjął prezydent światowy, a zarazem szef sekcji cypryjskiej Michael Odysseos. Zaproponował wymianę policjantów pomiędzy naszymi sekcjami. Prezydent sekcji polskiej Arkadiusz Skrzypczak podpisał więc porozumienie. Co roku polscy policjanci będą mogli odwiedzić wyspę. Co roku również będziemy gościć mundurowych z Cypru. Pierwsza grupa członków IPA może już skorzystać z tej propozycji na przełomie października i listopada tego roku.

Szczegóły dotyczące możliwości wzięcia udziału w wymianie:

W ramach tego porozumienia przedstawiciele poszczególnych grup wojewódzkich lub regionów w liczbie od 6 do 10 osób, będą wyjeżdżały na przełomie marca/kwietnia lub października/listopada na siedmiodniowy pobyt na Cyprze. Strona cypryjska nieodpłatnie gwarantuje transfer z lotniska, zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu, wyżywienie oraz program turystyczny. W trakcie pobytu na Cyprze każda przyjeżdżająca grupa odbędzie trzy oficjalne spotkania służbowe w Komendzie Głównej Policji w Nikozji i Akademii Policyjnej w tym samym mieście.

Strona polska zobowiązała się do przyjmowania na tych samych warunkach grupę cypryjską w następujących miesiącach: czerwiec/lipiec/sierpień.

 

Wszystkich prezesów grup wojewódzkich uprzejmie proszę o rozważenie możliwości udziału w tym programie i złożenie pisemnego wniosku (w przypadku chęci udziału) do biura sekretarza generalnego Sekcji Polskiej IPA, z podaniem terminu wyjazdu na Cypr i przyjęcia grupy cypryjskiej w Polsce.

 

Informuję również, iż zostało zawarte porozumienie z Biurem Turystycznym Katerina Travel w sprawie specjalnej oferty cenowej na zakup biletów lotniczych na trasie Polska-Cypr - Polska.

Agnieszka Hamelusz

  • Pamiątkowe zdjęcie z prezydentem światowym IPA i policjantami z komendy głównej w Nikozji
  • Wizyta w Akademii Policyjnej na Cyprze
  • W Muzeum Policji