Z wizytą na warszawskim Okęciu - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Z wizytą na warszawskim Okęciu

Data publikacji 29.01.2009

Słuchacze z Koła Prewencji Kryminalnej CSP poznali specyfikę pracy Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie. Dzięki uczestniczeniu w kole zainteresowań, będą mogli poznać również pozostałe trzy warszawskie komisariaty specjalistyczne.

Słuchacze naszej szkoły poza godzinami zajęć szkolnych mogą skorzystać z oferty poszerzenia swojej wiedzy poprzez np. udział w kołach zainteresowań. Jednym z nich jest Koło Prewencji Kryminalnej. Ostatnio, prowadzący je dydaktycy koncentrują się na przybliżeniu pracy policjantów w komisariatach specjalistycznych. Stąd wynika - chyba najbardziej lubiana forma poznawania przez słuchaczy – grupowe wyjazdy do Komendy Stołecznej w Warszawie.

Tym razem do Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie zabrali podkom. Dariusz Strzelczyk i mł.asp. Elżbieta Parzych (ZSP). Dwudziestoosobowa grupa z kursu SZP – 5 udała się do stolicy, aby przyjrzeć się pracy policjantów na porcie lotniczym. Na miejscu, grupę przywitał osobiście Komendant Komisariatu, podinsp. Krzysztof Padewski zaprezentował warunki oraz formy zabezpieczenia Portu, jak również zapoznał młodych policjantów ze strukturą i zadaniami komisariatu. Słuchacze mieli okazję poznać stanowisko kierowania i sposoby nawiązywania wewnętrznej łączności z pozostałymi służbami lotniska. Była to również świetna okazja do poznania specyfiki przestępczości na przejściach granicznych. Słuchacze zobaczyli rzeczy przemycane do naszego kraju niezgodnie z zapisami Konwencji Waszyngtońskiej o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem „CITES”.

Na zwiedzenie pasu technicznego wiodącego dookoła pasów startowych oraz poznanie zabezpieczeń technicznego i logistycznego zgodę musiał wyrazić dyżurny lotniska. Nie każdy wie, że na lotnisku „pracuje” spełniając ważną na nim rolę specjalnie szkolony ptak drapieżny, którego zadaniem jest odstraszanie ptaków podczas startów samolotów, zatem nic dziwnego, że wszyscy przypatrywali się jemu z dużym zainteresowaniem. Potem słuchacze udali się do nowo otwartego terminalu przylotów i odlotów „Etiuda”, gdzie dzięki uprzejmości funkcjonariuszy Straży Granicznej mieli możliwość zapoznania się z urządzeniem „Hamman”, służącym do prześwietlania bagażu pasażerów, oraz specyfiką pracy na granicy państwa. Słuchaczy zainteresowały metody i sposoby wykrywania narkotyków. Wiadomo przecież, że koledzy ze Straży Granicznej, podobnie jak my, wykorzystają w pracy umiejętności psów służbowych. Specjalnie dla nich przyszedł wojskowy przewodnik z psem, który zaprezentował policjantom umiejętności swojego podopiecznego, który sprawdził damską torebkę pod kątem ujawniania narkotyków. Wynik - oczywiście negatywny.

Ten wyjazd, był ciekawym doświadczeniem dla naszych słuchaczy, a trzeba dodać, że wkrótce czekają ich kolejne „szkolne wycieczki”, na których poznają specyfikę pracy innych komisariatów specjalistycznych, jak ten z warszawskiego Metra lub Rzeczny.

Anna Galant / Elżbieta Parzych ZSP
Foto słuchacze SZP - 5