Pożegnanie kolejnego kontyngentu przed Pokojową Misją - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pożegnanie kolejnego kontyngentu przed Pokojową Misją

Data publikacji 04.12.2008

Pożegnaliśmy policjantów 16 zmiany Misji Pokojowej na Bałkanach. W uroczystym pożegnaniu uczestniczył I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk.

Stało się już tradycją, że to właśnie u nas, w CSP odprawiani są policjanci wyjeżdżający na misję pokojową do Kosowa. Towarzyszy temu zawsze uroczyste pożegnanie grupy, przez Kierownictwo Policji. Następnego dnia, w godzinach wczesno rannych policjanci wyjeżdżają na warszawskie Okęcie skąd lecą prosto na Bałkany.

Tym razem wspólnie z Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiuszem Pawełczykiem, pożegnaliśmy policjantów kolejnej - 16 zmiany. Jak w poprzednich rotacjach, zmiana ta liczy 115 osób, wśród których znajduje się jedna kobieta, podkom. Marzena Kwasiborska. W skład kontyngentu wchodzą między innymi antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści do spraw informatyki, łączności i transportu. Dowódcą zmiany został mł.insp. Paweł Kurowski.

Przeszkolenie przed tą trudną misją policjanci  którzy wywodzą się z różnych jednostek polskiej Policji, przechodzą w Szkole Policji w Słupsku. To właśnie ten kontyngent zapoczątkuje nowe zasady, ponieważ od grudnia polscy policjanci nie będą już służyć pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmienia się także miejsce stacjonowania polskiej jednostki. Obecnie Polacy stacjonować będą w Prisztinie, w bazie włoskich karabinierów. Natomiast w dotychczasowej polskiej bazie w Kosowskiej Mitrovicy stacjonować będą funkcjonariusze z Ukrainy. Życzymy naszym kolegom spokojnej służby i szczęśliwego powrotu do domu.

Anna Galant, rzecznik CSP
zdj. mł.asp. Paweł Święs