„Młodzi kierowcy niebezpieczni za kierownicą?” - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

„Młodzi kierowcy niebezpieczni za kierownicą?”

Data publikacji 20.11.2020

Młody kierowca to niebezpieczny kierowca?. Taki stereotyp panuje od lat. Pożyczają samochód od rodziców, lub biorą bez pytania, podczas jazdy przekraczają dozwoloną prędkości, korzystają podczas jazdy ze smartfonów, wykonując połączenia telefoniczne, wysyłając wiadomości czy robiąc sobie zdjęcia albo prowadzą samochód po alkoholu czy zażyciu narkotyków. Na drogach powiatu wałeckiego w ostatnim czasie to właśnie młodzi kierowcy rozpoczęli „czarną” serię wypadków drogowych. Zarówno pijani, jak i odurzeni kierowcy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.

Od lat panuje stereotyp, że młodzi kierowcy są niebezpieczni za kierownicą. Młodzi kierowcy dobrze znają przepisy, bo je pamiętają, ale jeszcze nie do końca wiedzą, jak wykorzystuje się je w praktyce. Dopiero później wykształca się obycie na drodze, idealne wyczucie auta i podświadomość, która podpowie, że zza autobusu może wyjść pieszy, a ruszające dynamicznie auto za chwilę się zatrzyma.

Często przyczyną wypadków jest brawura i nieodpowiedzialna jazda.
Jednak największym błędem jest przecenianie własnych umiejętności i możliwości auta. Taka postawa może doprowadzić do tragedii. Do pięciu tragicznych w skutkach wypadkach doszło na drogach powiatu wałeckiego, w których zginęli młodzi kierowcy w wieku od 20 do 29 lat. Narkotyki stały się popularniejsze za kierownicą niż alkohol,do tego dochodzi często jeszcze prędkość.

Każdy rodzaj środków odurzających wpływa na świadomość kierowcy, który po ich zażyciu staje się zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Zarówno pijani, jak i odurzeni kierowcy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Młodzi ludzie nie bardzo zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu środków odurzających na świadomość kierowcy i zdolność do prowadzenia samochodu.

Skutki spożycia narkotyków przez kierowców są nieprzewidywalne. Najczęściej powodują one zaburzenia widzenia, słyszenia i koncentracji. Ograniczają również zdolność prowadzącego do prawidłowej oceny ryzyka na drodze i mogą wywołać niepożądane objawy fizyczne, jak zawroty głowy, osłabienie mięśni, czy drżenie rąk.

Najbardziej niebezpieczne są jednak zaburzenia psychotyczne, czyli halucynacje i urojenia, które podczas prowadzenia pojazdu stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia. Skutki działania narkotyków są nieprzewidywalne, a osoba pod ich wpływem - siadając za kierownicą, stanowi śmiertelne zagrożenie. Policjanci apelują o odpowiedzialne postawy kierowców za kółkiem.

kgp/sk