Atestacja psów służbowych garnizonu lubelskiego

Data publikacji 05.10.2020

W minionym tygodniu na terenie województwa lubelskiego prowadzona była atestacja 14 psów służbowych, które na co dzień pełnią służbę w garnizonie lubelskim. Egzaminy atestacyjne prowadzone były przez przedstawiciela Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach. To sprawdzenie umiejętności współpracy "czworonożnych funkcjonariuszy" ze swoimi przewodnikami.

Komisja składająca się z  przedstawiciela Zakładu Kynologii Policyjnej oraz policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oceniała pod kątem posłuszeństwa psa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów ludzkich, zatrzymywania niebezpiecznego przestępcy i obrony swojego przewodnika.

Głównym celem egzaminów jest doskonalenie umiejętności psów służbowych w kategoriach do których są przeznaczone. Ćwiczenia takie stanowią nierozerwalny element utrzymania pełnej sprawności psa służbowego.

Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" przewodnicy psów stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.

Ponadto w ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze Policji przystępujący do testowania sprawności użytkowej psów służbowych zostali przeszkoleni przez funkcjonariusza Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie z zakresu udzielania pierwszej pomocy psom w zakresie umiejętności oceny stanu zdrowia psa, sprawdzenia pulsu, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz sposobu usuwania obcych ciał z jamy ustnej psa w przypadku zakrztuszenia przy wykorzystaniu między innymi chwytu Heimlicha. Szkolenie zostało przeprowadzone przy wykorzystaniu specjalistycznego fantomu.

kgp/sk

• Pies pokonujący przeszkodę
  • Ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy psom
  • Pies służbowy podczas pokonywania przeszkody