80. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ – PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY POZOSTALI WIERNI DO KOŃCA!

Wiosną 1940 r., od 3 kwietnia do 19 maja, funkcjonariusze NKWD w ramach tajnej akcji rozstrzelali 21 857 polskich jeńców wojennych. Wśród ofiar ludobójstwa znaleźli się przede wszystkim oficerowie Wojska Polskiego z obozów w Kozielsku i Starobielsku oraz funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego przetrzymywani w Ostaszkowie, a także przedstawiciele Korpusu Ochrony Pogranicza, służby więziennej, inżynierowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele i księża. Wspomnienia o Katyniu nie gasną, mimo że od tragicznych wydarzeń minęło już 80 lat. 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niezastąpionym narzędziem służącym odkrywaniu prawdy historycznej i podtrzymaniu pamięci o zamordowanych Polakach są liczne książki oraz wydawnictwa edukacyjne. Warto po nie sięgnąć, wspominając żołnierzy i policjantów, którzy aż do śmierci pozostali wierni Ojczyźnie.

Księgozbiór o tematyce katyńskiej stanowi ważną część zbiorów Centralnej Biblioteki Policyjnej i zarazem niezgłębione źródło informacji o historii Polski. Znajdują się w nim m.in. zaprezentowane poniżej cenne publikacje przekazane przez Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939. Można je wypożyczyć w Dziale Udostępniania Zbiorów CBP:

• Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni (czwarty cmentarz katyński),  Kunert A.K., Siwek Z., Walkowski Z., Warszawa 2012,
  • Martyrologia policjantów województwa poznańskiego II RP, pod red. Smolarka Z., Borowskiego A., Szczytno 2010,
  • Policjanci II RP – wierni do końca: księga pamiątkowa w dwudziestą rocznicę powstania Grobu Policjanta Polskiego w Katowicach 1993-2013, pod red. Kani M., Katowice 2013,
  • Rodzina Policyjna 1939, oprac. na podstawie materiałów Zarządu Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939", Katowice 2002,
  • Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...: obraz ofiar zbrodni katyńskiej w pracach plastycznych młodego pokolenia, oprac. Cegieła K. i in., Warszawa 2012,
  • ... wierzymy mocno, że wrócisz...: korespondencja wydobyta z dołów śmierci Charkowa i Miednoje: ze zbiorów Muzeum Katyńskiego, wyd. 2., rozszerzone, Warszawa 2017,
  • Wrzesień 39 w pamięci dzieci ofiar NKWD, oprac. Sułkowska I., Katowice 2010.

Wśród dokumentów i opracowań poświęconych Zbrodni Katyńskiej na szczególną uwagę zasługują publikacje Instytutu Pamięci Narodowej. Część z nich została udostępniona bezpłatnie na stronie internetowej IPN oraz w ramach portalu Przystanek Historia:

Ofiary Zbrodni Katyńskiej,

• Zbrodnia Katyńska, Kalbarczyk S., Wasilewski W., Kuźniar-Plota M., Siwek A., 2020:

Zbrodnia katyńska,

Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa,

• Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, t. 1 i 2, Wasilewski P., Wopowski W. J., 2019:

Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania...,

• Zbrodnia Katyńska,Teka edukacyjna IPN, wyd. 3. popraw. i uzup., [autorzy: Gorajczyk D., Komaniecka M, Samsonowska K., Szpytma M. (kierownik zespołu), Zechenter A.], Kraków-Warszawa 2014:

Zbrodnia Katyńska (Teka edukacyjna IPN).

Interaktywny Projekt "Katyń Pro Memoria", stworzony przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, to interesująca propozycja dla osób, które pragną osobiście włączyć się w obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W ramach projektu udostępniono bezpłatnie publikację „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” autorstwa Jadwigi Rogoży i Macieja Wyrwy. Ponadto zainicjowano portal internetowy „Katyń Pro Memoria”, dzięki któremu można odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojskowym w Katyniu i wysłuchać wspomnień świadków wydarzeń oraz relacji rodzin ofiar. Dopełnieniem projektu jest akcja społeczna: "Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci". Aplikacja zawiera listę zmarłych, która umożliwia zapalenie wirtualnego znicza dla konkretnej, znanej z imienia i nazwiska osoby. Zamieszczone krótkie biogramy ze zdjęciami stwarzają okazję do poznania indywidulnych historii. W ramach tegorocznej akcji zaplanowano rozpalenie 80 000 wirtualnych świateł dla upamiętnienia wszystkich 4415 osób zamordowanych w Lesie Katyńskim. Zachęcamy do włączenia się w tę szczytną inicjatywę dla uczczenia pamięci naszych poległych rodaków.

tekst/fot. książek: P. Ostrowska

fot.: „Katyń 1940-2020” - źródło: https://www.sejm.gov.pl