Data publikacji 03.12.2019

Słuchacze szkolenia podstawowego systematycznie nabywają umiejętności z zakresu stosowania środków przymusu bezpośredniego, począwszy od siły fizycznej aż do broni palnej. Zajęcia odbywają się w ramach ćwiczeń służących do realizacji interwencji policyjnych.

Policjanci „podstawówki” w trakcie szkolenia w trakcie zajęć z taktyki i technik interwencji zdobywają umiejętności stosowania m.in. pałki służbowej, kajdanek oraz współdziałania w patrolu dwuosobowym. Nierozłącznym elementem tych czynności są również umiejętności związane z posługiwaniem się bronią palną. Dlatego też słuchacze uczą się m.in. przyjmowania postawy strzeleckiej, poruszania się z bronią, wydawania poleceń oraz wzajemnej asekuracji.

Umiejętności te są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy policjanci zostają zaatakowani niebezpiecznym przedmiotem takim jak: nóż, siekiera, nożyczki, broń palna itp. Słuchacze w pierwszej kolejności skupiają się na indywidualnym opanowaniu poznanych elementów, a następnie przechodzą do ćwiczeń w patrolu dwuosobowym realizując różne założenia szkoleniowe. Daje to możliwość zweryfikowania ich umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.

podkom. Tomasz Dąbrowski