Data publikacji 12.11.2019

W Centrum Szkolenia Policji odbyła się kolejna wizyta studyjna związana z zaangażowaniem legionowskiej jednostki szkoleniowej w działania związane z projektem pn. Reforma systemu policyjnego szkolenia podstawowego i ustawicznego w Republice Mołdawii. Projekt jest wspólnym działaniem konsorcjum Policji z Litwy i Polski.

Wizyty studyjne mają przede wszystkim na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie objętym tematyką projektu. Problematyka poprzednich wizyt dotyczyła zagadnień związanych z systemem doboru kandydatów do polskiej Policji i specyfiką polskiego szkolnictwa policyjnego.

W trakcie poprzednich wizyt mołdawscy policjanci mieli również okazję zapoznać się z procesem doboru policjantów na stanowiska dydaktyczne oraz ich przygotowaniem do realizacji procesu kształcenia słuchaczy w szkołach policyjnych. Natomiast głównym celem wizyty studyjnej, która odbyła się w czerwcu br. była wymiana doświadczeń w obszarze metodyki kształcenia dorosłych.

W listopadzie delegacja mołdawska, składająca się z 20 przedstawicieli tamtejszej Policji, w tym rektora i kadry dydaktycznej Akademii Policyjnej w Kiszyniowie, kierownictwa i kadry dydaktycznej Połączonego Centrum Doskonalenia Organów Ścigania oraz jednostek policyjnych szczebla wykonawczego, zapoznała się szczegółowo z bazą dydaktyczną legionowskiego Centrum i procesem kształcenia polskich policjantów w następujących obszarach tematycznych:

• służby dyżurnego;
  • służby dzielnicowego;
  • techniki kryminalistycznej;
  • zwalczania przestępczości narkotykowej;
  • zwalczanie cyberprzestępczości;
  • komunikacji interpersonalnej.

Stronę polską reprezentowali policjanci ze Szkoły Policji w Katowicach, Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Centrum Szkolenia Policji.

Zgodnie z założeniami projektu w 2020 r. rozpoczną się w Mołdawii pierwsze edycje kursów doskonalących obejmujące dziesięć obszarów tematycznych. Warto dodać, że programy niniejszych kursów zostały również opracowane przez polskich ekspertów w ramach działań projektowych i przy ścisłej współpracy ze stroną mołdawską. Głównym założeniem każdego z programów jest przygotowanie policjantów w Mołdawii do wykonywania złożonych zadań służbowych w oparciu o aktywizujące metody nauczania.

mł. insp. G. Winnicki