Odblaskowy przedszkolak - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 03.02.2006

Pod takim hasłem została przeprowadzona w dniu 12 stycznia 2006 r. w naszej szkole impreza edukacyjna dla dzieci. Przedsięwzięcie to odbyło się podczas organizowanego w CSP spotkania naczelników wydziałów ruchu drogowego komend wojewódzkich Policji, co być może przyczyni się do rozpowszechnienia tego rodzaju akcji w całej Polsce.

Z tej okazji zaprosiliśmy do CSP grupę 400 dzieci z przedszkoli i zerówek z Legionowa. Przygotowaliśmy dla nich różne konkursy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zadbaliśmy również o upominki. Każdy uczestnik spotkania dostał kamizelkę odblaskową i elementy odblaskowe do zawieszenia, np. na plecaku czy kurtce.

Dodatkowej oprawy temu przedsięwzięciu przyniósł na pewno udział w nim Pana Michała Juszczakiewicza, aktora i prezentera, znanego nam dobrze z telewizyjnego programu "Od przedszkola do Opola". Niewątpliwą atrakcją był również udział w tej akcji grupy wokalnej "VOX".

zdjęcieChcemy aby dzieci poprzez zabawę uczyły się elementarnych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowym. Impreza była skierowana do dzieci i miała charakter zabawowy. Jednak pomimo to po traktowaliśmy ją bardzo poważnie i akcentowaliśmy jej walor edukacyjny. Bezpieczeństwo dzieci powinno być w zainteresowaniu nas wszystkich, zarówno tych, którzy statutowo zajmują się szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa, jak i tych, którzy na co dzień są zaabsorbowani zupełnie innymi sprawami.

Odpowiednie wyróżniki - odblaski, to tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dziecko, które będzie miało przypięty do plecaka lub kurtki element odblaskowy, będzie lepiej widoczne na drodze. Posiadanie takiego "gadżetu" przez dziecko jest szczególnie ważne w miejscach nieoświetlonych. Musimy przedsięwziąć wszystkie możliwe kroki, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i wyeliminować te czynniki, które mogą doprowadzić do rzeczywistego zagrożenia zdrowia i życia dziecka.

Należy pamiętać, że każdy pieszy, w tym dziecko, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Powinien on poruszać się lewą stroną drogi jeżeli idzie po poboczu lub jezdni. Dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się po drodze wyłącznie pod opieką osoby, która osiągnęła co najmniej 10 lat. Te obostrzenie nie dotyczy oczywiście strefy zamieszkania. Dodatkowo dziecko w wieku do lat 15, które porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu
zdjęcie zdjęcie