Nowe wideorejestratory w służbie Centrum Szkolenia Policji - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe wideorejestratory w służbie Centrum Szkolenia Policji

Data publikacji 14.08.2019

Zaangażowanie kadry kierowniczej Centrum Szkolenia Policji, jak również dobra współpraca z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji doprowadziły, że Centrum Szkolenia Policji otrzymało sześć nieoznakowanych pojazdów służbowych wyposażonych w wideorejestratory.

W ramach alokacji sprzętu transportowego Centrum Szkolenia Policji odebrało Skodę Superb, Skodę Oktavię oraz cztery nieoznakowane radiowozy marki Opel Insignia, które zasiliły flotę edukacyjną Zakładu Ruchu Drogowego CSP. Radiowozy zostały wyposażone w wideorejestratory Videorapid 2A oraz PolCam PC2006, czyli mierniki prędkości z kamerą. Pojazdy będą wykorzystywane podczas realizacji zajęć dydaktycznych z zakresu obsługi urządzeń kontrolno-pomiarowych, a ich liczba pozwoli na niezakłóconą realizację procesu dydaktycznego. Należy podkreślić, że dwa z otrzymanych pojazdów zostały seryjnie wyposażone w stały napęd na cztery koła oraz automatyczną skrzynie biegów, co niewątpliwie wpłynie na zróżnicowanie procesu szkolenia i jednocześnie zapewni realizację kursów specjalistycznych na sprzęcie transportowym zbliżonym do pojazdów użytkowanych w jednostkach terenowych w całej Polsce.

Zakład Ruchu Drogowego to komórka dydaktyczna, której kadra realizuje zajęcia zarówno na szkoleniach zawodowych podstawowych, jak i wybranych kursach specjalistycznych. Jednym z nich jest kurs specjalistyczny z zakresu obsługi wideorejestratorów wykroczeń, przeznaczony dla policjantów „drogówki”. Uczestnicy  takiego kursu, w trakcie dwóch dni szkoleniowych, pogłębiają wiedzę i podwyższają swoje kwalifikacje z zakresu obsługi wideorejestratorów. Obszar zagadnieniowy kursu obejmuje m.in. podstawy prawne stosowania urządzeń, a także obowiązki, uprawnienia oraz zakazy dotyczące pracy z użyciem wideorejestratorów. W czasie trwania szkolenia policjanci dodatkowo zapoznają się z zasadami działania, budową i warunkami użycia tych urządzeń, doskonalą umiejętności z zakresu dokumentowania oraz taktyki pracy ze sprzętem. W ramach zajęć praktycznych, policjanci ćwiczą obsługę urządzeń na trenażerach oraz w warunkach rzeczywistych na drogach publicznych.

Równie ważne jest aby zaznaczyć, że wideorejestrator nie tylko dokumentuje przekroczenie prędkości. Rejestruje jednocześnie dźwięk i obraz, ale może być również wykorzystywany do dokumentowania innych wykroczeń, takich jak przejechanie na czerwonym świetle czy przekroczenie podwójnej linii ciągłej. Do tego na najwyższym poziomie wyszkolony policjant ruchu drogowego niewątpliwie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego kraju.

 

Tekst i zdjęcia: kom. Jarosław Przywoźny, Naczelnik Wydziału Zaopatrzenia i Transportu CSP
podkom. D. Wroczyński/WP

 

  • Wnętrze pojazdu wraz z zamontowanym videorejestratorem PolCam 2006 – SKODA OCTAVIA.
  • Zdjęcie przedstawia przód pojazdu z zamontowanymi sygnałami uprzywilejowania – SKODA OCTAVIA.