Pobiegli, aby upamiętnić bohaterów

Data publikacji 06.03.2019

W dniu 3 marca br. odbyła się VII edycja biegu pod nazwą „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Imprezę zorganizowano równolegle w wielu miastach Polski, a także poza granicami kraju. W biegu wystartowała również funkcjonariuszka Centrum Szkolenia Policji.

Historia biegu sięga roku 2013, kiedy grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła w niecodzienny sposób uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Była to doskonała okazja do spotkania z historią naszego kraju. Impreza miała również wymiar charytatywny – w jej trakcie zbierano środki na leczenie chorych dzieci. Można było też honorowo oddać krew.

Od tego czasu głównym celem imprezy jest poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą, a także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności idei biegania.

W tegorocznej warszawskiej edycji biegu uczestnicy przystąpili do rywalizacji na terenie Fortu Bema. Wśród laureatów, w biegu honorowym na dystansie 1963, upamiętniającym śmierć Józefa Franczaka ps. Lalek, I miejsce w kategorii K-30 zajęła reprezentantka Centrum Szkolenia Policji sierż. Monika Trojanowska, która poprzez swój udział w biegu chciała upamiętnić bohaterów, a także wesprzeć potrzebujące leczenia dzieci.

Zwyciężczyni biegu gratulujemy godnej naśladowania postawy oraz wspaniałych wyników sportowych i życzymy wielu dalszych sukcesów osobistych i zawodowych.

Tekst i zdj.: sierż. Monika Trojanowska/WP