Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Eksperci z Litwy i Polski zaangażowani w reformę szkolnictwa policyjnego w Mołdawii

Data publikacji 04.03.2019

Na początku ubiegłego roku polska Policja została zaproszona do złożenia, wspólnie z Policją Litwy, wniosku w konkursie dotyczącym opracowania projektu na rzecz Policji mołdawskiej pn. Reforma systemu policyjnego szkolenia podstawowego i ustawicznego w Republice Mołdawii. Liderem Konsorcjum został partner litewski.

     W styczniu 2018 r. rozpoczęły się intensywne prace związane z wyłonieniem liderów poszczególnych komponentów projektu i kadry eksperckiej. Następnie pod kierunkiem przedstawicieli Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji – komórki pełniącej rolę koordynatora działań strony polskiej – przystąpiono do wspólnych prac mających na celu opracowanie projektu i złożenie stosownego wniosku. Wysiłek nie poszedł na marne, gdyż w marcu przedstawiciele Unii Europejskiej najwyższe oceny przyznali polsko-litewskiej ofercie. W pokonanym polu pozostali między innymi Austriacy, Hiszpanie, Niemcy i Węgrzy.

Projekt, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, składa się z czterech komponentów, z czego w dwóch wiodącą rolę odgrywa polska Policja. Zadaniem polskich ekspertów jest:

  1. opracowanie programu szkolenia zawodowego podstawowego dla nowo przyjętych mołdawskich policjantów oraz co najmniej dziesięciu programów kursów specjalistycznych zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami beneficjenta – ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych metod kształcenia;
  2. wsparcie procesu kształcenia mołdawskich policjantów oraz wzmocnienie działań związanych z zacieśnieniem współpracy tamtejszej Policji ze społeczeństwem.

     W grudniu 2018 r. polscy eksperci opracowali program szkolenia zawodowego podstawowego, który został zatwierdzony przez ministra spraw wewnętrznych Republiki Mołdawii. Obecnie, po zdiagnozowaniu potrzeb strony mołdawskiej, opracowywane są propozycje programów kursów specjalistycznych, jak również trwają prace koncepcyjne w ramach drugiego komponentu.

     Istotnym elementem projektu są wizyty studyjne przedstawicieli Mołdawii w krajach zaangażowanych w działania projektowe. Wspólne spotkania dają możliwość wymiany doświadczeń, poznania oczekiwań beneficjenta, a także pozwalają na zaprezentowanie sprawdzonych  rozwiązań i dobrych praktyk stosowanych w litewskiej oraz polskiej Policji.

     Warto dodać, że wśród kadry eksperckiej bezpośrednio zaangażowanej w działania projektowe są między innymi przedstawiciele Szkoły Policji w Katowicach i Centrum Szkolenia Policji.

Tekst: mł. insp. Grzegorz Winnicki/ZIP

 

 

Powrót na górę strony