Drogi do niepodległości. Rola kultury i sztuki - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drogi do niepodległości. Rola kultury i sztuki

Data publikacji 09.11.2018

Kierownictwo, kadra i słuchacze Centrum Szkolenia Policji uczestniczyli w wykładzie poświęconym procesowi odradzania się państwa polskiego. Zaśpiewali też wspólnie pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom i w trudnych, i radosnych chwilach. Wydarzenie to było jednym z wielu, jakie zaplanowano w CSP, w ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

     Wykład przeprowadziła Pani dr Jolanta Załęczny, Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie. W niezwykle interesujący sposób przedstawiła historię odzyskania niepodległości, odnosząc ją do różnych dziedzin ówczesnego życia codziennego, literatury, kultury i sztuki, które stanowiły znakomite narzędzie do szerzenia wolnościowych idei. Zaprezentowała również udział środowisk twórczych i instytucji kulturalnych w różnorodnych formach działalności niepodległościowej.

     Po wykładzie na scenie auli wystąpił zespół wokalno - muzyczny złożony z czterech policjantów – st. asp. Roberta Goliasza, nauczyciela policyjnego Zakładu Służby Prewencyjnej oraz słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego – post. Dawida Gontarza (SZP - 4/18), post. Patryka Starza (SZP - 6/18) i post. Karola Kośmidra (SZP - 6/18). Poza sceną, zadania operatora dźwięku wykonywał post. Kamil Grzyb (SZP - 5A/18). Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które dostarczyło wielu emocji i wzruszeń, rozpoczęło się od utworu Pierwsza Kadrowa, następnie rozbrzmiała Pieśń I Brygady Legionów Polskich, później Szara Piechota i Przybyli ułani pod okienko.

     Warto dodać, że w ubiegły wtorek, kierownictwo i słuchacze CSP, korzystając z zaproszenia Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, obejrzeli występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.  

hg

zdj. sierż. szt. Robert Karyś/SDDiP