Najlepsi w XVIII Finale Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji 10.09.2018

Zakończył się XVIII Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji, który tradycyjnie odbywał się w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji. W dniach 4 - 7 września br., 34 najlepszych przewodników psów służbowych, reprezentujących komendy wojewódzkie i Komendę Stołeczną Policji, rywalizowało o tytuł najlepszego przewodnika oraz najlepszej drużyny w kategorii patrolowo-tropiącej. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Komendant Główny Policji. Nad organizacją i przebiegiem przedsięwzięcia czuwał Komendant CSP w Legionowie.

W XVIII Finale Kynologicznych Mistrzostw Policji, uczestniczyło 17 drużyn z psami patrolowo-tropiącymi do działania w kagańcu i psami patrolowo-tropiącymi do działania bez kagańca. Gościnnie w mistrzostwach udział wzięli przewodnicy psów służbowych ze Straży Granicznej.

Zawodnicy podzieleni zostali na 4 grupy, które kolejno brały udział w przygotowanych konkurencjach. Były to:

• posłuszeństwo ogólne psa wraz z pokonywaniem przeszkód terenowych,
  • praca węchowa,
  • elementy obrończe,
  • udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
  • test wiedzy.

Konkurencje zostały rozegrane na terenie ZKP w Sułkowicach oraz na terenach przyległych do ośrodka szkolenia – tropienie śladów ludzkich. Ogromne emocje towarzyszyły zawodnikom niemal do ostatnich chwil, gdyż poziom wyszkolenia psów uczestniczących w mistrzostwach był bardzo wyrównany.

W ceremonii zakończenia Mistrzostw wzięli udział m.in. Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Anna Rosół i p.o. Dyrektora Biura Prewencji KGP mł. insp. Robert Kumor, którzy podziękowali zawodnikom za udział w przedsięwzięciu oraz wręczyli nagrody w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Laureaci XVIII Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.

klasyfikacja indywidualna

I miejsce – sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem EDYL z KWP w Bydgoszczy,

II miejsce – asp. Robert Bożek z psem HABER z KWP w Rzeszowie,

III miejsce – st.asp. Andrzej Francuz z psem INA z KWP w Opolu.

klasyfikacja drużynowa

I miejsce drużyna z KWP w Poznaniu w składzie:

- asp.szt. Marek Sot – kierownik drużyny,

- asp. Krzysztof Berek z psem MASTER,

- sierż. szt. Patrycja Wojtas z psem KOSTUR.

II miejsce drużyna z KWP w Krakowie w składzie:

- asp.szt. Paweł Bień – kierownik drużyny,

- asp.szt. Bartłomiej Łękawa z psem HARNAŚ,

- asp.szt. Wiesław Zagórski z psem ICON.

III miejsce drużyna z KWP w Bydgoszczy w składzie:

- podkom. Dawid Ludkowski – kierownik drużyny,

- asp.szt. Marian Auguściński z psem ISKRA,

- sierż.szt. Tomasz Kozielecki z psem EDYL.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za rywalizację na wysokim poziomie oraz życzymy, aby ich wiedza i umiejętności sprawdzały się w codziennej służbie, a doświadczenie zdobyte podczas mistrzostw było motywacją do dalszej pracy i podnoszenia sprawności użytkowej swoich czworonożnych partnerów.

st.asp.Dariusz Ratajczak/ZKP

zdjęcia: Jerzy Lęcznar i st.asp. Dariusz Ratajczak/ZKP