Wyżły niemieckie w służbie Policji

Data publikacji 02.03.2018

Po raz pierwszy w historii Zakładu Kynologii Policyjnej, na kurs specjalistyczny dla przewodników psów do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich zostały zakwalifikowane i przyjęte dwa psy rasy wyżeł niemiecki. Po zakończonym szkoleniu jeden z nich zasili Komendę Stołeczną Policji, natomiast drugi trafi do garnizonu dolnośląskiego.

O wyborze wyżłów niemieckich, na ten rodzaj szkolenia, w dużej mierze zdecydował fakt, że mają one doskonały węch, który uwielbiają wykorzystywać w pracy w terenie, przy czym praca w wodzie również nie jest im obca. Posiadają dobry instynkt, potrafią pracować samodzielnie i wytrwale. Są łatwe w układaniu i szybko przywiązują się do przewodnika. Wyżły są pełne temperamentu i energii do pracy, ich wrodzona skłonność do posłuszeństwa może ułatwić naukę szukania zapachu zwłok ludzkich i podporządkowywania się dyspozycjom przewodnika.

tekst i zdjęcia: st. asp. Dariusz Ratajczak/ZKP