10 lat kursów dla pozorantów - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

10 lat kursów dla pozorantów

Data publikacji 28.11.2017

Właśnie minęło 10 lat, od kiedy wprowadzono program kursu specjalistycznego dla policjantów wykonujących czynności pozoranta i powierzono do realizacji Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dotychczas odbyły się 22 edycje tego rodzaju kursu, ukończyło je łącznie 210 osób.

     Przez dwa tygodnie, od 13 do 24 listopada, w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, kolejnych 9 policjantów - przewodników podnosiło swoje umiejętności w zakresie wykonywania czynności pozoranta.

     W ramach prowadzonych zajęć policjanci dowiadują się, jak prowadzić ćwiczenia tresurowe zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa oraz w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach. Przed każdymi ćwiczeniami szczegółowo są omawiane i prezentowane techniki wykorzystywane przez pozorantów. Ważne jest, aby, w zależności od etapu szkolenia, pozorant umiał odpowiednio poruszać się w stroju ochronnym, w celu osiągnięcia pożądanych odruchów warunkowych przez psy. Dlatego policjanci uczestniczą w symulacjach z udziałem psów służbowych o różnym stopniu wytresowania.

     Po tak profesjonalnym przygotowaniu absolwenci kursu będą z powodzeniem realizować w swoich jednostkach zadania pozoranta, w ramach zajęć doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych Policji.

tekst i zdjęcia: asp. Dariusz Ratajczak/ZKP