Seminarium szkoleniowe „Kynologia służbowa Policji – efektywność wykorzystania psów służbowych”

Data publikacji 24.10.2017

„Kynologia służbowa Policji – efektywność wykorzystania psów służbowych” – pod taką nazwą, w Mrągowie, rozpoczęło się trzydniowe seminarium szkoleniowe. Jest ono skierowane do koordynatorów nadzorujących problematykę psów służbowych z wydziałów prewencji komend wojewódzkich policji i komendy stołecznej policji oraz przewodników psów służbowych.

Organizatorami przedsięwzięcia są Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

W programie seminarium przewidziano wykłady oraz dyskusje. Wśród zaplanowanych tematów znalazły się m.in. obserwacja zajęć doskonalących pracę węchową psów w symulatorze samolotu pasażerskiego Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, efektywność wykorzystania psów służbowych, ich żywienie oraz dobór do służby w Policji, a także tresura psów tropiących wg założeń mantrailingu na bazie doświadczeń policji niemieckiej – koncepcja programu pilotażowego. Omówiona zostanie również organizacja kynologii służbowej na przykładzie województwa warmińsko - mazurskiego. Ponadto uczestnicy seminarium będą mieli możliwość obejrzenia bazy kojcowej oraz zapoznania się z rozwiązaniami organizacyjnymi na terenie Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Przygotowano także pokaz pracy psów służbowych należących do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP w Klebarku Wielkim.

Policyjne psy służbowe – owczarki niemieckie, belgijskie, sznaucery, teriery i labradory odgrywają niebagatelną rolę w pracy policjantów. Taki pies to po prostu partner, być może nietypowy, bo bez munduru, ale za to z niezwykłymi umiejętnościami.  Policyjne czworonogi tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, wyszukują narkotyki, materiały wybuchowe, zwłoki ludzkie, znajdują zapachy ukryte w wyszukanych skrytkach, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, a poza tym są bardzo posłuszne i oddane.

W warmińsko - mazurskiej policji służbę pełni 36 psów wyszkolonych w różnych kategoriach: 22 patrolowo - tropiące, 4 do wyszukiwania zapachów narkotyków, 3 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 2 do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich, 2 patrolowe i 3 tropiące.

in i hg

zdj. KWP w Olsztynie