W Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej

Data publikacji 04.04.2017

W dniach 28-30 marca w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej im. płk. Stanisława Sitka w Mińsku Mazowieckim, odbyło się szkolenie zorganizowane przez Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, dotyczące zagadnień związanych z obsługą zdarzeń drogowych i kryminalistycznym badaniem miejsca wypadku drogowego. Wykłady i ćwiczenia prowadziła st. asp. Jolanta Zawałeń - nauczyciel policyjny Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

     Wykłady wraz z ćwiczeniami dla żołnierzy ŻW z terenu całej Polski m.in. oddziału ze Szczecina, Bydgoszczy, Krakowa, Warszawy i Żagania, prowadziła st. asp. Jolanta Zawałeń młodszy wykładowca Zakładu Szkoleń Specjalnych CSP w Legionowie, na co dzień zajmująca się zagadnieniami z zakresu wypadków drogowych.

     Uczestnicy szkolenia zapoznali się z problematyką ujawniania i zabezpieczania śladów występujących na miejscu zdarzenia, sporządzania dokumentacji technicznej i dodatkowej, czy fotografii kryminalistycznej. Poruszona została również kwestia właściwego zabezpieczenia miejsca zdarzenia, unormowań prawnych wszystkich czynności procesowych, mianownictwa oględzinowego, wymiarowania śladów, jak też badań technicznych pojazdów, biorących udział w zdarzeniach. Dużym zainteresowaniem, potwierdzonym aktywnością uczestników szkolenia, cieszyły się ćwiczenia praktyczne, realizowane na miejscu symulowanego wypadku drogowego z udziałem osoby pieszej i pojazdów wielośladowych.

     Współdziałanie Żandarmerii Wojskowej i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w kwestii realizacji szkoleń, pozwoli na znaczne podniesienie prawidłowości i profesjonalnego działania żołnierzy na miejscach zdarzeń drogowych.

st. asp. J. Zawałeń/ZSS

zdj. chor. szt. B. Łukomski