Kynologia służbowa. Seminarium

Data publikacji 03.10.2016

W Pogorzelicy zakończyło się trzydniowe seminarium poświęcone zagadnieniom kynologii służbowej. W przedsięwzięciu szkoleniowym zorganizowanym przez Zakład Kynologii Policyjnej CSP oraz Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie uczestniczyli przedstawiciele wydziałów prewencji wszystkich komend wojewódzkich/Stołecznej Policji, przedstawiciele Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, Zakładu Karnego w Goleniowie oraz Policji z Niemiec.

Głównym celem seminarium pod nazwą „Kynologia służbowa Policji – doskonalenie sprawności użytkowej psów”, było poszerzenie wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi rodzajami służb mundurowych, a także wypracowanie rozwiązań usprawniających proces doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych oraz organizacja kynologii służbowej. W czasie spotkania omawiano następujące zagadnienia:

• przepisy prawne dotyczące pozyskiwania narkotyków oraz materiałów wybuchowych do celów szkoleniowych,
  • sposoby ukrycia substancji narkotycznych w warunkach jednostek penitencjarnych w aspekcie pracy psa specjalnego,
  • żywienie i pielęgnacja psów pracujących,
  • doskonalenie sprawności użytkowej psów służbowych – uwarunkowania prawne,
  • realizacja zajęć z doskonalenia sprawności użytkowej psów oraz organizacja kynologii służbowej na przykładzie województwa zachodniopomorskiego,
  • dobór psów do służby w Policji – dane statystyczne,
  • przedstawienie baz kojcowych KWP w Szczecinie,
  • doskonalenie sprawności użytkowej psów służbowych meklemburskiej Policji.

Tematem obszernie dyskutowanym był system doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych w różnych formacjach mundurowych, a także praca, szkolenie i zasady użycia psów tropiących oraz psów do wyszukiwania zapachów narkotyków.

podkom. Adam Przybylik/ZKP

zdjęcia: st. asp. Paweł Pińczuk/ ZKP, st. asp. Czesław Sudoł/KWP Szczecin