Psy bez kagańca wróciły do swoich jednostek - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Psy bez kagańca wróciły do swoich jednostek

Data publikacji 12.08.2016

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zakończył się kurs specjalistyczny dla przewodników psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca (SEPT bk- 2/16). Do egzaminów końcowych przystąpiło 11 policjantów ze swoimi podopiecznymi i wszyscy z wynikiem pozytywnym zaliczyli poszczególne ćwiczenia.

     Nowy rodzaj kursów dla psów patrolowo-tropiących, tj. do działania bez kagańca, który wszedł w życie na początku tego roku, stanowi niemałe wyzwanie, zarówno dla nowych, jak i dla „starych” przewodników, którzy już po raz kolejny uczestniczą w kursie realizowanym w Sułkowicach. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów ZKP w zróżnicowanych miejscach i porach dnia, aby psy mogły przyzwyczaić się do pracy w zmiennych warunkach i okolicznościach. W trakcie 98 dni szkoleniowych kursanci z psami mieli także okazję prezentować swoje umiejętności podczas organizowanych pokazów tresury psów zarówno na terenie, jak i poza murami szkoły.

     Praca z psem do działania bez kagańca wymaga od przewodnika przede wszystkim umiejętności obserwowania  i odczytywania odruchów psa. To on, dzięki nabytej wiedzy, musi potrafić utrzymać swojego podopiecznego co najmniej na takim poziomie wyszkolenia, jaki prezentował na egzaminie końcowym. Dlatego właśnie każdemu przewodnikowi, zgodnie z przepisami, zapewnia się jeden dzień w ciągu dwóch tygodni na doskonalenie sprawności użytkowej psa. Czynność ta realizowana jest zazwyczaj na terenie jednostki macierzystej Policji.

Tekst i zdjęcia: asp. Dariusz Ratajczak / ZKP