Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Przygotowania - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Przygotowania

Data publikacji 03.03.2016

W Centrum Szkolenia Policji odbyło się robocze spotkanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z szefami podległych służb. Omawiano stan przygotowań do lipcowych wydarzeń – Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Jak dowiedzieliśmy się na zorganizowanej po spotkaniu konferencji prasowej wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są przygotowane do obu tych przedsięwzięć.

     Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Policji, BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nieprzypadkowo odbyło się w CSP. Właśnie tu zlokalizowane jest Policyjne Centrum Dowodzenia, w którym podczas lipcowych wydarzeń będzie funkcjonował centralny system zarządzania bezpieczeństwem. Dowódcą policyjnej operacji, odpowiedzialnym bezpośrednio za ich zabezpieczenie będzie Zastępca Komendanta Głównego Policji.

     Minister Mariusz Błaszczak po zebraniu informacji od szefów służb ocenił, że są one dobrze przygotowane do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży i Szczytu NATO w Warszawie. Poinformował, że o bezpieczeństwo uczestników tych przedsięwzięć będzie dbało ponad 13 tys. funkcjonariuszy – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz BOR.

     Przygotowywana jest również specjalna ustawa, która pozwoli na lepsze koordynowanie  działalności służb i stworzy podstawę prawną do  ulepszenia ich funkcjonowania.

     Praktycznie gotowe jest także rozporządzenie, umożliwiające czasowe przywrócenie kontroli granicznej (od 2 do 31 lipca). Jak zapewnił Komendant Główny SG, odbywające się z wykorzystaniem mobilnych punktów kontrole nie będą uciążliwe dla uczestników ruchu granicznego.

     Rządowe Centrum Bezpieczeństwa analizuje wszystkie te sytuacje, które ewentualnie mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg obu przedsięwzięć. Trwają przygotowania, aby je monitorować i zapobiegać negatywnym wydarzeniom. Przygotowywane są również stosowne procedury.

     Przypomnijmy. Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca a Światowe Dni Młodzieży będą trwały od 26 do 31 lipca br.

hg

zdj. Mariusz Mazewski/ZSS