O bezpieczeństwie „Pod Fiołkami” - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie „Pod Fiołkami”

Data publikacji 28.01.2016

Kadra Centrum Szkolenia Policji aktywnie uczestniczy w edukacji najmłodszych mieszkańców nie tylko Legionowa i powiatu legionowskiego. 26 stycznia nauczyciele policyjni Zakładu Służby Prewencyjnej oraz Zakładu Szkoleń Specjalnych odwiedzili Niepubliczną Szkołę Podstawową „Pod Fiołkami” w Nasielsku.

     W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-2. Okres wczesnoszkolny, w którym kształtuje się osobowość dziecka, to właściwy moment, by rozpocząć przekazywanie informacji i wskazówek związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz agresywnymi psami. Kom. Marceli Śmiałek oraz mł. asp. Przemysław Winnicki przekazywali informacje, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Podczas wizyty w szkole policjanci zapoznawali też młodych słuchaczy z zasadami pierwszej pomocy. Dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze. Pod czujnym okiem asp. Beaty Krzemień mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

     Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny. O tych i innych zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się ferii zimowych opowiedział milusińskim asp. sztab. Łukasz Długołęcki. Na zakończenie spotkania dzieci dowiedziały się również, jak postępować z nieznanymi i przypadkowo znalezionymi przedmiotami na terenie szkoły. Podinsp. Przemysław Bagiński uczył bezpiecznego zachowania podczas prowadzenia ewakuacji.

     Tego typu zajęcia z najmłodszymi, to efektywna metoda przekazywania informacji na temat postępowania w różnych, potencjalnie niebezpiecznych, sytuacjach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, a uwieńczeniem spotkania były drobne upominki przekazane przez przedstawicieli CSP w postaci książeczek edukacyjnych, zakładek oraz odblasków.

kom. Marceli Śmiałek/ZSP

zdj. Mariusz Mazewski/ZSS