Dzień Walki z Handlem Ludźmi - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 20.10.2015

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Aby przybliżyć policjantom tę problematykę, w Centrum Szkolenia Policji zorganizowano spotkanie z Dyrektor Fundacji ITAKA – Sylwią Kaczan.

     Podczas poniedziałkowego spotkania Dyrektor Sylwia Kaczan przybliżyła słuchaczom zakres działalności Fundacji oraz przekazała podstawowe informacje o sposobach walki ze zjawiskiem handlu ludźmi. Poinformowała, iż Fundacja na co dzień zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych i wspieraniem ich rodzin. Wyjaśniła, że przyczyną części zaginięć jest właśnie handel ludźmi. Słuchacze dowiedzieli się także na czym polega ten przestępczy proceder, kto najczęściej pada jego ofiarą oraz czego doświadczają osoby sprzedane. Omówiono też, jakimi metodami posługują się przestępcy oraz jakie sygnały powinny zaniepokoić osoby poszukujące zatrudnienia za granicą. Podczas spotkania podkreślono, że zjawisko handlu ludźmi sprowadza się nie tylko do zmuszania kobiet do prostytucji, jest to także sprzedaż osób do obozów pracy, przymuszanie do żebractwa, czy do popełniania przestępstw na korzyść gangów.

     Dla zobrazowania problematyki, na przykładzie spraw, którymi zajmowała się  Fundacja ITAKA, przeanalizowano kilka historii ofiar handlu ludźmi. Po zakończeniu dyskusji i podsumowaniu spotkania słuchacze otrzymali materiały edukacyjne.

kom. Anna Rybicka/Pełnomocnik Komendanta CSP ds. Ochrony Praw Człowieka

zdj. asp. Marcin Grzeszyk/Wydział Metodyki i Organizacji Szkolenia