Ostatni Taki Turniej - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 03.10.2007

W ubiegłą sobotę reprezentacja strzelecka z CSP uczestniczyła w XVII Ogólnopolskim Turnieju Pistoletowym „O Puchar Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu”. Kolejnym sukcesem może poszczycić się wykładowca naszego zespołu strzeleckiego ZIP podinsp. Adam Morawski który w klasyfikacji indywidualnej zajął pierwsze miejsce.

 

zdjęcieTurniej „O Puchar Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu” jest organizowany od 17 lat i należy do najważniejszych zawodów służb mundurowych w kraju. Niestety, w tym roku przypadła jego ostatnia edycja. Decyzja  o zakończeniu kontynuowania jego wieloletniej tradycji jest podyktowana nową drogą życiową głównego organizatora, jaką stanowi „zaopatrzenie emerytalne”. Dlatego też żegnając się z tymi zawodami, warto przypomnieć ich siedemnastoletnią tradycję i podziękować ppłk Bohdanowi Żyle, za wszystkie miłe i pasjonujące chwile spędzone razem.

zdjęcieZawody stanowiły to jedno z nielicznych świąt strzelectwa mundurowego, gdzie od wielu lat mieli okazję spotkać się nasi najlepsi strzelcy. Łączą się z jedną osobą, znaną wszystkim strzelcom w mundurach - ppłk Bohdanem Żyłą. Będąc naczelnikiem ZK w Zabrzu, zauważył konieczność szkolenia swych podwładnych w zakresie umiejętności strzeleckich. Wprowadził do szkoleń formułę strzelań praktycznych. To z niej wywodzi się sposób przeprowadzania wszystkich edycji turnieju strzeleckiego, który miał być zachętą w szlifowaniu umiejętności nie tylko podwładnych pułkownika, ale również możliwością sprawdzenia się wśród innych najlepszych mundurowych strzelców w kraju. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1991 roku, a indywidualnym zwycięzcą został wtedy właśnie Bohdan Żyła. Sam zresztą, będąc organizatorem uczestniczył we wszystkich edycjach jako zawodnik, stawał wielokrotnie na podium.

We wszystkich edycjach turnieju przewinęło się łącznie 89 zespołów z całego kraju, prawie trzystu zawodników no i oczywiście siedemnaście szabli - tradycyjnie wręczanych nagród głównych, za zajęcie pierwszego miejsca w indywidualnej klasyfikacji. Do dzisiaj pewna część organizatorów zawodów strzeleckich czerpie wzorce swoich konkurencji opracowane przez pana pułkownika.

zdjęcieTegoroczny, XVII i ostatni turniej odbył się 29 września. Uczestniczyło w nim 19 zespołów i 68 zawodników. Drużynowo zwyciężyła ekipa „Konsalnet”. Nasza reprezentacja w składzie: podinsp. Adam Morawski, nadkom. Grzegorz Zipper i mł.asp. Piotr Miłoszowski zajęła 5 miejsce. Indywidualnie zawody wygrał podinsp. Adam Morawski, zdobywając tym samym już drugą w strzeleckiej karierze szablę na tym turnieju - poprzednią, zdobył w 2004 roku.

W drodze uznania za wkład w popularyzowanie strzelectwa wśród służb mundurowych Komendant CSP insp.Jacenty Bąkiewicz wystosował do ppłk. Bohdana Żyły list, w którym dziękuje za wieloletnią współpracę i życzy powodzenia na nowej drodze. Czytamy w nim:
 ” …Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za trud, jaki Pan włożył w tworzenie nowoczesnego systemu szkolenia strzeleckiego służb mundurowych, a przede wszystkim, za okazaną naszemu środowisku życzliwość….”.
Strzelcy z Zakładu Interwencji Policyjnych CSP przyznali panu pułkownikowi Honorowe Członkowstwo Zespołu Szkolenia Strzeleckiego CSP i koszulkę (z jego nazwiskiem), jaką noszą podczas zajęć ze słuchaczami.

podinsp.Adam Morawski ZIP / Anna Galant, rzecznik CSP
zdjęcia Mariusz i Bohdan Żyła