„Śmigło 2015” - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Śmigło 2015”

Data publikacji 21.09.2015

To była wyjątkowa sobota w Centrum Szkolenia Policji. Już od przedpołudniowych godzin witaliśmy gości, którzy przybyli na charytatywny piknik rodzinny na rzecz Olimpiad Specjalnych - Polska, połączony z dniem Otwartym CSP. Impreza obfitowała w mnóstwo atrakcji a jej punktem kulminacyjnym były drużynowe zawody w przeciąganiu policyjnego śmigłowca na czas, na określonym dystansie. Obecnością na pikniku zaszczycili nas m.in.: podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski.

     Celem sobotniego pikniku – Śmigło 2015 było nie tylko nagłośnienie faktu istnienia wśród nas osób niepełnosprawnych intelektualnie, ale również zebranie środków finansowych umożliwiających dalszą działalność Stowarzyszenia Sportowego Olimpiady Specjalne - Polska.

     Program spotkania okazał się niezwykle interesujący. Dużą popularnością wśród gości pikniku cieszyły się symulatory, stoiska przygotowane przez firmy oraz służby mundurowe, a także prezentacje: sprawności użytkowej psów służbowych, techniki jazdy motocyklem służbowym i taktyki interwencji. Można też było podziwiać pokazy gimnastyki akrobatycznej, ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem ciężarków kettle oraz umiejętności judoków i zawodników prezentujących techniki samoobrony systemu defendo. Na najmłodszych czekało wiele konkursów z nagrodami. Przedsięwzięcie uświetniły występy: zespołu rockowego Luźny Squad, chóru Komendy Stołecznej Policji oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Jednak największą atrakcją pikniku okazały się zawody w przeciąganiu policyjnego śmigłowca na czas. Aby w nich uczestniczyć należało przekazać kwotę 10 tys. zł na rzecz stowarzyszenia. Gotowość do udziału w tej rywalizacji zgłosiły dwie firmy – Comp S.A. oraz Fundacja LOTTO Milion Marzeń. Po emocjonującej rywalizacji zwyciężyli reprezentanci Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Serdecznie gratulujemy!

     Przedsięwzięcie odbywało się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji gen. insp. Krzysztofa Gajewskiego, Komendanta CSP insp. dr. Romana Stawickiego, Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego oraz Starosty Legionowskiego Roberta Wróbla.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim podmiotom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację i przebieg sobotniego charytatywnego pikniku rodzinnego. Szczególne podziękowania kierujemy do pomysłodawcy i koordynatora przedsięwzięcia mł. insp. Jacka Hachulskiego, współzałożyciela oraz przewodniczącego polskiego Torch Run’u i jednocześnie Przewodniczącego komisji d/s Olimpiad Specjlanych ZG NSZZ Policjantów.

     Przypomnijmy. Olimpiady Specjalne powstały, by udowodnić, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią, przy odpowiedniej instrukcji i zaangażowaniu, uczyć się nowych umiejętności i przełamywania własnych barier. Organizacja wspiera także rodziny zawodników i oddziałuje na szersze środowisko społeczne. Pokazując wysiłek sportowy zawodników Olimpiad Specjalnych, ich emocje i radość z uprawiania sportu, przełamuje stereotypy, przyczynia się do akceptacji i zrozumienia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

     Rozpoczęcie działalności ruchu Special Olympics w USA i Kanadzie przypada na początek lat sześćdziesiątych XX wieku. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym zaczął działalność ruch Olimpiad Specjalnych, było to na początku lat osiemdziesiątych. W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tys. zawodników. Od 2005 r. ruch ma status organizacji pożytku publicznego.

     Więcej informacji na temat organizacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: http://www.torchrun.pl

hg

zdj. kom. Adam Czekaj/ZTO

mł. asp. Mariusz Drearski/WD