Kynologiczne Mistrzostwa Policji – start! - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kynologiczne Mistrzostwa Policji – start!

Data publikacji 30.09.2014

17 drużyn przewodników z psami patrolowo-tropiącymi rozpoczęło zmagania o indywidualne i drużynowe miejsca na podium – w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął się XIV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. W tym roku w Mistrzostwach, na zasadach honorowego uczestnictwa, biorą też udział przedstawiciele Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Żandarmerii Wojskowej oraz reprezentanci Ośrodka Szkolenia Psów i Identyfikacji Śladów Zapachowych Litewskiego Centrum Kryminalistycznego.

     Do Sułkowic przyjechali najlepsi przewodnicy psów kategorii patrolowo-tropiącej z całego kraju, wyłonieni w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim. Konkurencje będą rozgrywane przez cztery kolejne dni. Przewodnicy zaprezentują umiejętności swoich czworonożnych podopiecznych w konkurencjach z zakresu posłuszeństwa ogólnego, pracy węchowej, pościgu w kagańcu za osobą z odrzuceniem przedmiotu i obroną przewodnika oraz pościgu za osobą z czołowym atakiem pozoranta na psa i obroną przewodnika.  Niezwykle widowiskowe i emocjonujące zadania nie należą do łatwych, wymagają wielu godzin ćwiczeń   oraz dużego zaangażowania współpracujących ze sobą przewodnika i psa.

     Dziś w czasie uroczystości otwarcia Finału Mistrzostw Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. dr Roman Stawicki przypomniał, że wieloletnia tradycja organizowania Mistrzostw związana jest z Centrum Szkolenia Policji. Dla kierownictwa, funkcjonariuszy i pracowników szkoły jest to powód do ogromnej satysfakcji. Tym większej, że jako jedyna policyjna szkoła w Polsce, ponosimy odpowiedzialność za kształcenie przewodników i tresurę psów służbowych. Stąd nasza wspólna troska, aby umiejętności zawodowe policjantów stały na jak najwyższym poziomie i były zgodne ze społecznymi oczekiwaniami.

     Komendant CSP powitał policjantów uczestniczących w Mistrzostwach, a także przybyłych gości: Pana Aleksandrasa Aleksandraviciusa z Litwy – Szefa Policyjnego Ośrodka Szkolenia Psów i Identyfikacji Śladów Zapachowych działającego w strukturach organizacyjnych Litewskiego Centrum Kryminalistycznego, Pana Jurija Pajusoo z Estonii – Szefa Centrum Szkolenia Psów Służbowych, działającego w strukturach organizacyjnych Estońskiej Akademii Bezpieczeństwa, a także Pana Plamena Panayotova reprezentującego Policyjny Departament Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bułgarii. Wizyta zagranicznych gości łączy się z podsumowaniem projektu, w którym byli naszymi partnerami. Projekt mobilności nosił nazwę „Pies – partner w służbie policjanta. Wymiana doświadczeń w zakresie metody tresury psów służbowych. Poznanie systemów kształcenia zawodowego policjantów – przewodników psów służbowych”.

     A przed nami pasjonujące zawody. Już w najbliższy piątek poznamy zwycięzców. Tymczasem, wszystkim, którzy dzisiaj rozpoczęli współzawodnictwo życzymy wytrwałości i sukcesów. Trzymamy kciuki – niech zwyciężą najlepsi.

hg

zdj. Marcin Grzeszyk WMiOSz

Pliki do pobrania

  • 2.11 MB