Nasze święto - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 20.07.2007

Święto Policji. Uroczystość, goście, defilada nominacje na wyższe stopnie i gratulacje. Oficjalne uroczystości w CSP odbyły się w dniu dzisiejszym. Awanse otrzymało 66 policjantów naszej jednostki, a 12 osób wyróżniających się w służbie zostało uhonorowanych odznaczeniami. Za wieloletnią współpracę i udział w podnoszeniu bezpieczeństwa mieszkańców Legionowa medalem "Za Zasługi dla Policji" odznaczony został Prezydent naszego miasta p. Roman Smogorzewski.

 

Oficjalna uroczystość Święta Policji w CSP rozpoczęła się dzisiaj, o godzinie 14.00 na placu alarmowym CSP. Wzięli w niej udział policjanci, słuchacze i pracownicy cywilni naszej szkoły oraz zaproszeni goście: lokalne władze samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek Policji, Wojska Polskiego i Państwowej Straży Pożarnej. Przybyły również rodziny policjantów i nasi sympatycy.

zdjęcie Uczestniczyło w niej też ponad 90 policjantów zza granicy, członków Międzynarodowego Policyjnego Stowarzyszenia IPA. Ich przybycie na plac alarmowy było niezwykle malownicze. Najpierw polscy policjanci ustawieni już w równe szeregi usłyszeli dźwięk kobzy. Potem pojawił się korowód, na czele, którego szedł policjant angielski, ubrany w narodowy strój szkocki, grający na kobzie. Tuż za nim pojawiły się flagi 12 państw Europy, a za nimi różnobarwne mundury policyjne. Uroczystość przebiegała zgodnie z policyjnym ceremoniałem i dla wielu z nas pozostanie długo w pamięci. Łączy się, bowiem z kolejnym, tak przecież cennym elementem na policyjnym pagonie, czy nagrodą wyrażającą uznanie za naszą pracę.

Dzisiaj, 66 policjantów CSP otrzymało z rąk Komendanta nominacje na wyższe stopnie policyjne. Nie zabrakło życzeń i gratulacji. Wśród osób uhonorowanych za wkład i nie kwestionowane zasługi  na rzecz podnoszenia standardów bezpieczeństwa mieszkańców oraz wieloletnią współpracę z naszą szkołą, znalazł się również Prezydent Miasta Legionowo p.Roman Smogorzewski.

zdjęcie W imieniu zagranicznych policjantów głos zabrała Katarzyna Filipek, policjantka angielska, która powiedziała do swoich polskich kolegów - "biorąc udział w tej uroczystości jestem dumna, że jestem Polką". Pani Kasia wstąpiła do Policji angielskiej w 2005 roku, ale z Polską nadal łączą ją bliskie więzi, bo w Tychach czekają na nią najbliżsi: maleńka córeczka Natalia, mąż, i rodzina.

zdjęcie Prawdziwą „perełkę” stanowił występ policjanta angielskiego, który zagrał dla nas na kobzie. Program uroczystości uświetnił również występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, która uczestniczyła w naszej ceremonii oraz dała pokaz swojego kunsztu tuż po głównej uroczystości. Na koniec wszyscy spotkaliśmy się na plenerowym grillu.

Centrum Szkolenia Policji nie przypadkowo określane bywa często przymiotnikiem: "międzynarodowe". Tutaj, za sprawą jednej z komórek organizacyjnych CSP - Międzynarodowego Centrum Szkoleń Specjalistycznych Policji spotykają się policjanci z różnych stron świata, by wymieniać swoje doświadczenia na konferencjach, sympozjach, i seminariach. Nie bez znaczenia pozostaje dla nas ten fakt, albowiem po upadku ”żelaznej kurtyny” współdziałanie Polskiej Policji na arenie międzynarodowej stało się koniecznością.

zdjęcie Dlatego dzisiaj, w dniu obchodów Święta Polskiej Policji, które przypada na dzień 24 lipca, policjantom z CSP towarzyszyli ich koledzy z 12 państw. Do Legionowa przyjechało ponad 90 osób z Anglii, Austrii, Belgii, Czech, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy,  Niemiec, Szwecji i Węgier. Największą grupę, bo aż 27 osobową, stanowią Anglicy. Niektórzy z nich już nie po raz pierwszy są gośćmi naszej szkoły. Policjanci występowali w swoich narodowych mundurach, które niewątpliwie urozmaiciły nasze niebieskie szyki, jakie dzisiejszego dnia wyległy na plac alarmowy CSP. Wcześniej, rano goście nasi zostali oficjalnie powitani przez Komendanta CSP, a później przygotowaliśmy dla nich prezentację umiejętności technik interwencji, jazdy na trolejach, oraz pokaz broni i technik strzeleckich na krytej strzelnicy. W programie ich pobytu przewidziano również wizytę w sułkowickim Zakładzie Kynologii Policyjnej oraz zwiedzanie zabytków Warszawy.

Anna Galant, rzecznik CSP
Zdjęcia Piotr Maciejczak ZKS

zdjęcie   zdjęcie

 zdjęcie   zdjęcie