O przestępczości komputerowej i telewizyjnej - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

O przestępczości komputerowej i telewizyjnej

Data publikacji 11.03.2014

Zagadnienia związane ze zwalczaniem przestępczości komputerowej i telewizyjnej były tematem spotkania przedstawicieli Grupy Allegro Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał, ze słuchaczami Centrum Szkolenia Policji.

     Marcin Czechowicz i Piotr Wójtów, przedstawiciele Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał, przedstawili sposoby identyfikacji przestępstw kradzieży sygnału telewizyjnego, w tym sharingu i streamingu internetowego. Uczestnicy spotkania zapoznali się również z metodami identyfikacji tego typu przestępstw. Istotnym elementem spotkania było również przybliżenie słuchaczom najważniejszych zapisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, na mocy której możliwe jest ściganie sprawców dokonujących kradzieży sygnału telewizyjnego. Kradzież sygnału telewizyjnego tzw. piractwo telewizyjne, to wszelkie formy kradzieży sygnału dokonywane zarówno w sieciach kablowych, jak i na platformach satelitarnych.

     Grupa Allegro Sp. z o. o. od około 10 lat współpracuje z jednostkami Policji z całego kraju. Podczas spotkania Marta Grzybkowska, pracownik Sekcji Kontaktów z Organami Ścigania (Dział Zaufanie i Bezpieczeństwo, Grupa Allegro Sp. z o.o.) przedstawiła najważniejsze typy oszustw i zagrożeń, z którymi  mogą mieć do czynienia użytkownicy serwisów internetowych.  Omówiła także funkcjonowanie pozostałych serwisów Grupy Allegro Sp. z o. o., takich jak Tablica.pl i otomoto.pl.

     W spotkaniu tym, także uczestniczyła Angelika Gacek ekspert ds. ochrony informacji działu bezpieczeństwa Nasza Klasa Spółka z o.o., która m.in. zaprezentowała prawne podstawy współpracy z organami ścigania, zasady współpracy z Policją oraz sposoby wyszukiwania i identyfikacji osób za pośrednictwem portalu nk.pl (formularz zgłoszeniowy dot. uzyskiwania informacji).

     Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Grupy Allegro Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał za udaną współpracę w ramach edukacji słuchaczy.

 

Mł. insp.Włodzimierz Nienałtowski – Kierownik Zakładu Służby Kryminalnej

zdj. Mariusz Mazewski ZSS