Data publikacji 15.03.2007

Kamil Starzomczyk najbardziej „Medialnym Policjantem”! Pokonał 200 kolegów z kursu NPU–3. Zachowując takt, zimną krew i poczucie humoru prawidłowo wychodził z najtrudniejszych opresji, jakie stwarzali jemu zaproszeni na finał dziennikarze.

Pierwszy etap konkursu "Medialny Policjant" odbył się we wrześniu, ub. roku. Uczestniczyli w nim wszyscy słuchacze kursu, odpowiadając na 30 pytań testu z zakresu współpracy z mediami. Do półfinału przeszło 30 osób, które w II etapie wzięły udział w praktycznej rywalizacji przed kamerą.

zdjęcie W finale uczestniczyło już tylko 9 najlepszych słuchaczy. Konkurs został zorganizowany przez Zakład Komunikacji Społecznej CSP, a patronatem objęła go Zastępca Komendanta CSP podinsp. Anna Rosół. Zadaniem tego przedsięwzięcia jest nie tylko szkolna rywalizacja miedzy słuchaczami, ale również wyuczenie w młodych policjantach umiejętności w relacjach z przedstawicielami mediów.

I wcale nie chodzi o to, by utrudniać pracę dziennikarzom. Wręcz przeciwnie. Abyśmy my, jako policjanci byli z niej zadowoleni, oraz aby dziennikarze, mieli również z nas pożytek. Bo przecież mamy wspólny interes – bezpieczeństwo obywateli. Nie chcemy, by przekazywane dziennikarzom informacje pochodziły z przypadkowych, subiektywnie oceniających sytuację źródeł.

zdjęcie Dlatego też jesteśmy za rzetelną współpracą z nimi. Konflikt pojawia się wówczas, gdy dziennikarz dąży do zdobycia informacji, a policjant nie może powiedzieć wszystkiego do końca. Jak go rozwiązać? Tego właśnie uczą się młodzi policjanci w Zakładzie  Komunikacji Społecznej naszej szkoły. Korzystają zarówno z wiedzy i umiejętności najlepszych w tej dziedzinie policyjnych profesjonalistów, jak i też zapraszanych na spotkania dziennikarzy. Tak właśnie było wczoraj, kiedy do jury finału konkursu „Medialny Policjant” zaproszono wytrawnych znawców dziennikarstwa – redaktorów Janusza Uznańskiego z TVP3, Jacka Piekoszewskiego z dziennika „Fakt” oraz szefa lokalnej telewizji LTV Tomasza Talarskiego.

Uczestnicy finału, po krótkiej autoprezentacji mieli przed sobą dwa zadania. Komentarz do nagrania wykonanego z ukrytej kamery, oraz reakcję na zaistniałe w czasie spotkania z dziennikarzem zdarzenie. Jurorzy oceniali zachowania policjantów, głośno komentując swoje opinie. Każdy uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 40 punktów.

Największą ilość, bo aż 37 punktów zgromadził post. Kamil Starzomczyk. I to właśnie jemu udało się uzyskać tytuł „Medialnego Policjanta” pierwszej edycji tego sympatycznego konkursu.

Na drugim miejscu uplasowało się dwoje słuchaczy, którzy zdobyli po 35 punktów:
post. Dominika Feliks
post. Tomasz Sipa.

Dzisiaj wszyscy uczestnicy wyjechali już do swoich jednostek, ponieważ konkurs był jednym z elementów wieńczących ich sześciomiesięczny pobyt w CSP. A my możemy śmiało stwierdzić, że jednostkom przybyli policjanci, którzy nie będą mieli większych problemów, gdy pojawią się nawet najbardziej dociekliwi dziennikarze.

zdjęcie zdjęcie

Anna Galant, rzecznik CSP.
zdjęcia Piotr Maciejczak ZKS