Policjanci pod obstrzałem dziennikarzy - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 15.03.2007

Kamil Starzomczyk najbardziej „Medialnym Policjantem”! Pokonał 200 kolegów z kursu NPU–3. Zachowując takt, zimną krew i poczucie humoru prawidłowo wychodził z najtrudniejszych opresji, jakie stwarzali jemu zaproszeni na finał dziennikarze.

 

Pierwszy etap konkursu "Medialny Policjant" odbył się we wrześniu, ub. roku. Uczestniczyli w nim wszyscy słuchacze kursu, odpowiadając na 30 pytań testu z zakresu współpracy z mediami. Do półfinału przeszło 30 osób, które w II etapie wzięły udział w praktycznej rywalizacji przed kamerą.

zdjęcie W finale uczestniczyło już tylko 9 najlepszych słuchaczy. Konkurs został zorganizowany przez Zakład Komunikacji Społecznej CSP, a patronatem objęła go Zastępca Komendanta CSP podinsp. Anna Rosół. Zadaniem tego przedsięwzięcia jest nie tylko szkolna rywalizacja miedzy słuchaczami, ale również wyuczenie w młodych policjantach umiejętności w relacjach z przedstawicielami mediów.

I wcale nie chodzi o to, by utrudniać pracę dziennikarzom. Wręcz przeciwnie. Abyśmy my, jako policjanci byli z niej zadowoleni, oraz aby dziennikarze, mieli również z nas pożytek. Bo przecież mamy wspólny interes – bezpieczeństwo obywateli. Nie chcemy, by przekazywane dziennikarzom informacje pochodziły z przypadkowych, subiektywnie oceniających sytuację źródeł.

zdjęcie Dlatego też jesteśmy za rzetelną współpracą z nimi. Konflikt pojawia się wówczas, gdy dziennikarz dąży do zdobycia informacji, a policjant nie może powiedzieć wszystkiego do końca. Jak go rozwiązać? Tego właśnie uczą się młodzi policjanci w Zakładzie  Komunikacji Społecznej naszej szkoły. Korzystają zarówno z wiedzy i umiejętności najlepszych w tej dziedzinie policyjnych profesjonalistów, jak i też zapraszanych na spotkania dziennikarzy. Tak właśnie było wczoraj, kiedy do jury finału konkursu „Medialny Policjant” zaproszono wytrawnych znawców dziennikarstwa – redaktorów Janusza Uznańskiego z TVP3, Jacka Piekoszewskiego z dziennika „Fakt” oraz szefa lokalnej telewizji LTV Tomasza Talarskiego.

Uczestnicy finału, po krótkiej autoprezentacji mieli przed sobą dwa zadania. Komentarz do nagrania wykonanego z ukrytej kamery, oraz reakcję na zaistniałe w czasie spotkania z dziennikarzem zdarzenie. Jurorzy oceniali zachowania policjantów, głośno komentując swoje opinie. Każdy uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 40 punktów. 

Największą ilość, bo aż 37 punktów zgromadził post. Kamil Starzomczyk. I to właśnie jemu udało się uzyskać tytuł „Medialnego Policjanta” pierwszej edycji tego sympatycznego konkursu.
                                                                              
Na drugim miejscu uplasowało się dwoje słuchaczy, którzy zdobyli po 35 punktów:
post. Dominika Feliks
post. Tomasz Sipa.

Dzisiaj wszyscy uczestnicy wyjechali już do swoich jednostek, ponieważ konkurs był jednym z elementów wieńczących ich sześciomiesięczny pobyt w CSP. A my możemy śmiało stwierdzić, że jednostkom przybyli policjanci, którzy nie będą mieli większych problemów, gdy pojawią się nawet najbardziej dociekliwi dziennikarze.

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie

Anna Galant, rzecznik CSP.
zdjęcia Piotr Maciejczak ZKS