Walczymy z nielegalnymi laboratoriami narkotykowymi - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Walczymy z nielegalnymi laboratoriami narkotykowymi

Data publikacji 12.05.2011

Dziś w Centrum Szkolenia Policji zostało otwarte Międzynarodowe Centrum do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych.

          Jest to pierwsze w Europie i drugie na świecie laboratorium szkoleniowe (podobne istnieje w Quantico - Akademia FBI w USA), wyposażone w sprzęt pochodzący ze zlikwidowanych nielegalnych laboratoriów narkotykowych, przez co w najwyższym stopniu oddaje rzeczywiste warunki, jakie mogą spotkać policjanci przy likwidacji tego rodzaju obiektów.

          Celem utworzenia Międzynarodowego Centrum szkoleniowego jest przygotowanie Policji polskiej, europejskiej i z pozostałej części świata, do likwidowania nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych.

          Managerem projektu, który został wsparty przez Europol i Komisję Europejską, jest podinsp. dr Waldemar Krawczyk, Naczelnik Wydziału Operacji Międzynarodowych CBŚ KGP.

          W dzisiejszej uroczystości uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk oraz Prokurator Generalny ds. Narkotyków Syntetycznych Królestwa Niderlandów Pan Cornelis Johannes Wilhelmus Maria Van Spierenburg, który od 15 lat zaangażowany jest we współpracę z polską Policją i utworzenie Międzynarodowego Centrum do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych. Na otwarcie przybyli również przedstawiciele Departamentu Analiz i Nadzoru MWSiA, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Koordynator ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Ministerstwie Sprawiedliwości, przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Finansów, Straży Granicznej, biur Komendy Głównej Policji, uczelni zagranicznych, a także oficerowie łącznikowi.

 

Hanna Grochowska

zdj. Mariusz Mazewski ZSS