Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowe Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

Data publikacji 20.04.2011

Od 12 – 15 kwietnia br. w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach trwało III Międzynarodowe Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony im. Romka Smoka.

          Seminarium nosi imię Romka Smoka – instruktora samoobrony, pasjonata wschodnich sztuk walki, wychowawcy z Zakładu Karnego w Herbach, który w 2008 r. zmarł w wyniku nieuleczalnej choroby.

         W czterodniowym spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze Służby Więziennej, policjanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoły Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, przedstawiciele Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, a także instruktorzy samoobrony z Krajowej Szkoły Administracji Penitencjarnej w Agen w Republice Francuskiej.

          Po uroczystym otwarciu seminarium przez Komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, mjr. Jerzego Cyrulika rozpoczął się cykl zajęć. Zajęcia z wykorzystania w służbie pałki teleskopowej przeprowadzili nadkom. Tomasz Maczuga i asp. Jacek Kuźmiński. Następnie odbyły się zajęcia z zakresu obrony przed atakiem pałką, sposoby obezwładniania napastnika, aerokickboxing, wykorzystania paralizatora w działaniach interwencyjnych, technik interwencji stosowanych w Służbie Więziennej z wykorzystaniem tarczy i paralizatora.

          Po obiedzie uczestnicy rywalizowali w zawodach paintballowych, gdzie każdy, w masce przeciwgazowej, musiał pokonać tor przeszkód. Konkurencja rozpoczynała się od dwudziestu ,,pompek’’, a następnie co kilkadziesiąt metrów, należało wykonać strzelanie do tarczy. Za każdy niecelny strzał uczestnik otrzymywał punkty karne. Reprezentant CSP asp. Jacek Kuźmiński w tej rywalizacji zajął czwarte miejsce.

        Seminarium zakończyło się uroczystym wręczeniem certyfikatów wszystkim uczestnikom i pucharów zwycięzcom zawodów paintballowych.

       Formułę zamykającą seminarium wygłosił syn Romka, Mateusz Smok.

       Tego rodzaju spotkania stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z instruktorami.

Tomasz Maczuga i Jacek Kuźmiński ZIP

zdj. Jacek Kuźmiński ZIP