Życzenia przed trudną misją - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 08.12.2006

Stu piętnastu policjantów wylatujących w piątek rano do kosowskiej Mitrovicy pożegnał w CSP Komendant Główny Policji życzeniami spokojnej i bezpiecznej służby. Jednostka Specjalna Polskiej Policji składa się z trzech plutonów bojowych i plutonu logistycznego. Przez najbliższe 180 dni policjanci będą m.in. przywracali porządek publiczny podczas zamieszek i rozruchów. 

W czwartek, późnym wieczorem w CSP miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W przedświątecznej, kameralnej atmosferze Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski spotkał się z policjantami Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, którzy już następnego dnia rano wylecieli na kolejną pokojową misję. W uroczystości pożegnania policjantów uczestniczył także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wicepremier Ludwik Dorn oraz Krajowy Duszpasterz Policji ks.bp. Marian Duś. Wszyscy życzyli policjantom bezpiecznej służby i szczęśliwego powrotu do domów.

zdjęcie20 listopada br. Zespół Kontrolny ONZ bardzo dobrze ocenił JSPP. Poziom wykonywanych zadań oraz zebrane opinie stawiają jednostkę wśród najlepszych na świecie. Jako jedna z czterech jednostek specjalnych spośród wszystkich 11, które pełniły służbę pod egidą ONZ w Kosowie, jednostka Polskiej Policji została wyznaczona do pozostania w tym rejonie aż do zakończenia misji ONZ.

JSPP liczy 115 funkcjonariuszy w tym 3 plutony bojowe po 30 policjantów oraz pluton logistyczny składający się z oficerów sztabowych, szkoleniowego i zespołów: medycznego, obsługi transportowej oraz Automatycznej Wyrzutni Granatów Łzawiących

W skład Jednostki wchodzą 4 kobiety, które objęły stanowiska: pomocnika szefa logistyki, psycholog, doktora, pielęgniarki i oficera dyżurnego.Dowódcą jednostki po raz drugi jest 38-letni podinsp. Robert Żółkiewski – ekspert Wydziału Rozwoju Międzynarodowej Współpracy Policji Gabinetu KGP.

O tym, że służba w Kosowie jest niebezpieczna świadczą pozostające w pamięci wszystkich policjantów działania Jednostki w Mitrowicy w 2002 r. Wtedy podczas działań przywracających porządek publiczny od odłamków granatów rannych zostało 17 naszych policjantów.

My również przyłączamy się do życzeń – spokojnej służby i szczęśliwego powrotu!

podinsp. Anna Galant, rzecznik CSP
(na podst. inform. KGP)
zdj. P. Maciejczak, ZKS