Projekt Pies – partner w służbie policjanta zakończony - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Projekt Pies – partner w służbie policjanta zakończony

Data publikacji 01.10.2014

Wczoraj odbyło się oficjalne zakończenie projektu mobilności Programu Leonardo da Vinci pn. „Pies – partner w służbie policjanta. Wymiana doświadczeń w zakresie metody tresury psów służbowych. Poznanie systemów kształcenia zawodowego policjantów – przewodników psów służbowych", którego głównym organizatorem było Centrum Szkolenia Policji. Z zagranicznymi partnerami projektu spotkał się Komendant CSP insp. dr Roman Stawicki.

      Nadszedł czas podziękowań oraz podsumowania trwającej blisko rok współpracy międzynarodowej, której celem było zdobycie specjalistycznej wiedzy i wymiana doświadczeń z partnerami zagranicznymi w obszarze związanym ze szkoleniem policjantów – przewodników psów służbowych i tresurą psów w Policji. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną kynologii policyjnej w trzech krajach europejskich oraz z metodami szkolenia psów poszczególnych specjalizacji. W ramach wymiany doświadczeń odbyli staże w każdym z krajów partnerskich, w trakcie których odwiedzili sektor Kynologii Hodowli Psów Służbowych i Szkolenia Psów Służbowych, działający w strukturach organizacyjnych Policyjnego Departamentu Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bułgarii, Centrum Szkolenia Psów Służbowych Estońskiej Akademii Bezpieczeństwa oraz Ośrodek Szkolenia Psów i Identyfikacji Śladów Zapachowych Litewskiego Centrum Kryminalistycznego.

     Wizyta gości zagranicznych w Polsce to ostatni etap realizacji projektu i zarazem jego podsumowanie. Nie bez powodu została ona zaplanowana w terminie 30 września – 3 października 2014 r., ponieważ w tym czasie nasi partnerzy będą mieli szansę obserwować przebieg  XIV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, który na stałe wpisał się w kalendarz przedsięwzięć organizowanych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Do rywalizacji o indywidualne i drużynowe miejsca na podium stanęli przewodnicy psów kategorii patrolowo-tropiącej z całego kraju., wyłonieni w ramach eliminacji wojewódzkich.

     W trakcie jednodniowej wizyty w CSP goście zostali zapoznani z systemem szkolnictwa policyjnego, strukturą organizacyjną szkoły, a także zadaniami realizowanymi przez poszczególne komórki dydaktyczno-wychowawcze. Podczas prezentacji zaplecza dydaktycznego, w tym hal sportowych i zespołu strzelnic, delegacja miała okazję obserwować zajęcia z zakresu doskonalenia strzeleckiego. Gościom zaprezentowano również Policyjne Centrum Dowodzenia, które stanowi główny ośrodek zarządzania operacjami policyjnymi. Ostatnim punktem wizyty była uroczysta kolacja, podczas której z delegacją spotkał się Komendant CSP insp. dr Roman Stawicki.

     W czasie spotkania nie zabrakło podziękowań za wspólnie spędzony czas i możliwość zdobycia doświadczenia związanego ze szkoleniem policjantów – przewodników psów służbowych i tresurą ich czworonożnych podopiecznych. Wierzymy, że główny cel projektu, jakim było pozyskanie nowych umiejętności i kwalifikacji przez jego uczestników został osiągnięty.

    Przyłączamy się do podziękowań i mamy nadzieję, że zakończenie programu szkoleniowego nie oznacza zakończenia współpracy z partnerami z Bułgarii, Estonii i Litwy.

KR

zdj. KR