Stop przemocy domowej

Data publikacji 17.02.2010

„Milczenie nie zawsze jest złotem - wybieram godne życie" – to tytuł spektaklu i debaty, które odbyły się w dniu dzisiejszym w Sali Widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo. Inicjatorem przedsięwzięcia był Zakład Służby Prewencyjnej CSP Legionowo. Patronat nad spotkaniem objął Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Arkadiusz Brzozowski.

Pomysł takiego spotkania powstał po udziale kadry Centrum Szkolenia Policji w posiedzeniu Trybunału Kobiet w grudniu 2009r.  Debatę poprzedziło widowisko teatralne przygotowane przez kadrę i słuchaczy CSP. Bohaterowie przedstawienia to sprawca przemocy, były funkcjonariusz Policji, stosujący od kilku lat przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej żony, matka, siostra, dzieci pokrzywdzonej, policjanci oraz sąsiedzi. Przedstawione zostały dwie możliwości rozwiązania sytuacji kryzysowej, jak i ich skutki.
Po spektaklu zaproszeni goście – przedstawiciele władz Miasta Legionowo, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, Komendy Stołecznej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, Koordynator Niebieskiej Karty, przedstawiciele OPS, kuratorzy, sędziowie, prokuratorzy, psycholodzy, Prezes Centrum Praw Kobiet – wzięli udział w debacie. Poruszone tematy dotyczyły m.in. procedur związanych z Niebieską Kartą, pokazane zostały skutki, jakie mogą powstać w wyniku bezczynności organów, omówiono potrzeby budowania koalicji interdyscyplinarnych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniu przemocy. Podkreślono, że  jest to nie tylko problem danej rodziny, ale też całego społeczeństwa.

Magdalena Błażejak
Hanna Grochowska