Zakończenie DRMP-13

Data publikacji 14.12.2009

CSP w ofercie szkoleniowej posiada kurs specjalistyczny z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Prowadzą go nasi wykładowcy z Zakładu szkoleń Specjalnych. Tylko w tym roku przeszkoliliśmy ponad 250 słuchaczy w tym niebezpiecznym, ale jakże niezbędnym kierunku.

Grupa policyjnych minerów-pirotechników powiększyła się o kolejnych osiemnastu funkcjonariuszy. W ubiegły piętek nasi słuchacze ukończyli dwutygodniowy kurs specjalistyczny z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego oznaczony symbolem DRMP-13. Grupa szkoleniowa liczyła 20 osób w tym dwóch żołnierzy Wojska Polskiego. Kurs DRMP realizowany jest w ciągu dziesięciu dni szkoleniowych w trakcie których uczestnicy dwukrotnie wyjeżdżają na poligon,  ciągu czterech kolejnych  dni odbywają się zajęcia teoretyczne gdzie są poruszane kwestie związane z materiałami wybuchowymi,  wybuchem i jego skutkami oraz bezpieczeństwem podczas wykonywania czynności związanych z lokalizowaniem materiałów wybuchowych i urządzeń niebezpiecznych. Pozostałe cztery dni to praktyczna nauka wykonywania sprawdzeń budynków, posesji, pojazdów oraz tras przejazdu  kolumn VIP. Szkolenie kończy się egzaminem podczas którego uczestnik musi się wykazać wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi nabytymi trakcie szkolenia, aby po powrocie do jednostek macierzystych bezpiecznie wykonywać stawiane przed nim zadania. Z umiejętności naszych wykładowców korzystają również żołnierze Wojska Polskiego. W roku 2009 zostało przeszkolonych ponad 250 słuchaczy w tym 38 żołnierzy Wojska Polskiego z których większość została skierowana na misje Pokojowego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Dlatego też na uroczystość zakończenia ostatniego w tym roku kursu DRMP przybył płk dypl. inż. Bogusław Bębenek - Szef Wojsk Inżynieryjnych Wojsk Lądowych, który podziękował Kierownikowi ZSS podinsp. Robertowi Rodziewiczowi oraz starszemu wykładowcy nadkom. Piotrowi Brzezince za przeszkolenie 43 żołnierzy przygotowujących się do misji w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W uroczystości zakończenia kursu uczestniczył również Komendant CSP insp. Arkadiusz Brzozowski wraz ze swoim Zastępcą mł.insp Anną Rosół.

Adam Cholewski ZSS/Anna Galant
Foto Mariusz Mazewski