Teksańskie interwencje w CSP

Data publikacji 04.11.2009

Od kilku dni gościmy w Centrum policjanta z Teksasu, który prowadzi zajęcia dla instruktorów strzelań policyjnych i taktyki interwencji. To doskonała okazja do porównań ale też korzystania z najlepszych doświadczeń w dziedzinie przeprowadzania interwencji przez policjantów w USA.

Sierżant Mark V. Denham jest czynnym teksańskim policjantem, który w swojej jednostce pod Houston zajmuje się szkoleniem funkcjonariuszy w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, technik oraz taktyki interwencji. Nasz gość posiada ogromny bagaż doświadczeń zawodowych zdobytych podczas 20 letniej pracy w FBI, a później w amerykańskiej Policji. W Polsce przebywa od 24 października. Odwiedził już Szkołę Policji w Słupsku, dzisiaj kończy warsztaty w CSP, a przed nim jeszcze ostatnia ich edycja w katowickiej Szkole Policji. Uczestnicy warsztatów to nie tylko instruktorzy szkół policyjnych, ale również przedstawiciele Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmerii Wojskowej i Biura Ochrony Rządu. I chociaż wiadomo, że dzielą nas różnice, uczestnicy szkolenia z zainteresowaniem chłoną wiedzę a zwłaszcza te jej elementy, które można byłoby przełożyć na nasz rodzimy grunt, bo przecież sam cel podejmowanych interwencji w Polsce czy w Stanach – jest ten sam. Trzeba ją przeprowadzić skutecznie i bezpiecznie. W ramach warsztatów zajęcia odbywały się zarówno przede na szkolnej strzelnicy jaki i w symulatorniach. Organizatorem tego spotkania jest Biuro Kadr i Szkolenia KGP przy współpracy Szkół Policji w Słupsku, Katowicach i w Legionowie.

Anna Galant/Grzegorz Winnicki ZIP
Foto Mariusz Mazewski